0 CZK

CHUTĚ NA SLADKÉ?

Přirozeně člověk občas mívá chuť na něco sladkého a neznamená to hned, že dělá něco špatně. Někdy se však může jednat o problém, který je spojený se špatnou stravou, nedostatkem živin nebo klidně i stresovým faktorem. Samozřejmě může být na vině i závislost na cukru, která bývá často označovaná, jako stejně silná závislost na heroinu. Pokud patříš mezi ty, které přepadá chuť na sladké velmi často, pak se ti některé tipy z tohoto článku mohou hodit. 

Proč se to děje?

Důvodem je, že během dne kolísá hladina cukru v krvi a pokud klesne pod určitou hranici, tělo má potřebu ji doplnit a v nás to vyvolá pocit, že nutně potřebujeme třeba dortík. Taková laskomina má nejen vysoký obsah cukru, ale i tuků, které v této formě nejsou pro tělo nijak prospěšné. Měli bychom se snažit zabránit výraznému kolísání hladiny cukru v krvi. 

Někdy je na vině i nedostatek spánku, případně spánek nekvalitní. Maminky to mohou mít spojené i s kojením, kdy mají velký kalorický výdej a často (hlavně v začátcích po narození miminka) nedostatečnou stravu. Samozřejmě stresový faktor, spojený se školou nebo prací, ale i jinými problémy. Hormonální nerovnováha u žen před MS nebo i u starších žen, které jsou v tzv. přechodu. Dalším viníkem může být některá nemoc.

Jak to změnit?

Docílíme toho tak, že si během dne správně rozložíme stravu, zbavíme se stresu, případně jiných faktorů, které to mohou ovlivňovat.

Důležité je mít stravu pestrou, vyváženou a preferovat jídla s nízkým až středním glykemickým indexem. Také chceme , aby nás pokrmy zasytily. Zní to možná poměrně složitě, ale stačí se jen naučit dodržovat správné zásady. Čím vyšší je v potravě obsah bílkovin a vlákniny, tím větší má pokrm sytící efekt a tím zabrání tomu, že budeme mít brzo hlad a mozek se bude dovolávat sladkostí. Pozor, neznamená to, že začneš přepalovat bílkoviny, jen aby zmizela chuť na sladké, ani takto to nefunguje a nadbytek bílkovin ve stravě, rozhodně není pro tělo vhodný.

Co rozhodně nedělat, když začneš mít chuť na sladké:

Nesnažit se do těla dostat potraviny, které nemají žádné živiny, ani sytící efekt. Sice tě na chviličku uspokojí, ale jakmile je tělo vstřebá, budeš mít ještě větší hlad. Někdy pak vzniká to, že si řekneš, že teď vynecháš raději normální jídlo, protože se cítíš provinile. 

Z toho vyplývá:

 Nikdy nenahrazuj sladkostmi normální jídlo.

 Nesahej hned po čokoládě, sušenkách, bonbonech nebo slazených nápojích.

 Omezuj klasický bílý cukr, jak v jeho sypké podobě (např. do čaje), tak v jídlech - pro tělo je zbytečný.

Co se může stát?

Pokud nedokážeš ukočírovat tyhle nesmyslné chutě, ale snažíš se třeba zhubnout, zřejmě se ti to pořádně nedaří. Točíš se v bludném kruhu a možná ani nevíš proč. Jsi nešťastná/ý a nervózní, ale vlastně pokaždé, když sníš nějakou dobrotu, tak se aspoň na chvilku uklidníš. Takto také může vzniknout porucha příjmu potravy. Ta vrstva ledu je tak tenká, že se do ní může propadnout kdokoliv a kdykoliv. Nyní máš možnost tomu předejít, protože již víš, proč se to děje.

Přemíra cukru ve střevech také tvoří nežádoucí bakterie, člověk pak má měně energie, bývá nervóznější a podrážděnější, může se zhoršit i kvalita spánku, ukládají se nám nežádoucí tuky, které později mohou ohrožovat naše zdraví. Bolesti hlavy mohou být též způsobeny přemírou cukru ve stravě. Na to se pak nabalují další civilizační choroby. 

Opačný případ, když se člověk snaží všemožně přibrat a láduje do sebe potraviny, které obsahují hodně cukru s vidinou toho, že přibere. Často se ani takové přibírání nedaří a pokud ano, dostáváš do těla akorát tak jedy a nedodáváš mu pořádně živiny, ani tohle není správná cesta pro přibírání.

Co mám dělat, když si chci skutečně dát něco sladkého?

Není to až takový problém, ale snaž se nad jídlem přemýšlet. Co ti dá tabulka čokolády? 

Snaž se vymyslet si takové jídlo, které tedy bude sladké, ale zároveň bude i výživné! Zkus is uvědomit, že pokud sníš celou tabulku čokolády, uspokojí tě jen na chviličku a poté následují výčitky a ještě větší hlad.

Příklady jídel:

 jogurt s domácí granulou, můžeš pokapat trochu sirupem a přidat k tomu ovoce

 sladká kaše, do které můžeš dát rozpustit třeba 2 kostičky hořké čokolády, nijak ti to neublíží

Můžeš si připravit i rýžovou kaši, pokud do ní přidáš protein, hned zvýšíš bílkoviny. Uspokojíš svoji chuť na sladké a ještě dodáš tělu živiny.

 palačinky, přidej do nich protein nebo pšeničnou bílkovinu a pomaž je místo nutellou, nějakým ořechovým máslem - sice má také tuky, ale ty, které jsou pro tělo prospěšnější :) 

 proteinový chlebík namazat ořechovým máslem, trochu marmelády bez cukru.

Nedoporučuji mazat to na klasické bílé pečivo. Bílé pečivo též nemá žádné živiny a za chvíli bys měl/a hlad.

 rostlinný tvaroh smíchej s ovocem, můžeš maličko přisladit např. Sirupem a máš sladký a výživný dezert

 proteinová nebo třeba ořechová tyčinka

 proteinové sušenky 

 domácí nutella z avokáda - rozmixuješ avokádo, kakao a trochu sirupu

 banán namazaný čokoládovým arašídovým máslem

 domácí dezert - např. fazolové brownies - recept zde. Nemusíš se bát, fazole v něm cítit nejsou.

 čerstvé ovoce

 domácí zmrzlina z čerstvého ovoce, jogurtu aj.

 Pamatuj, že to je vždy i o množství jídla!! Pokud si dáš 3 kostičky čokolády, užij si její chuť a neměj výčitky, pokud sportuješ a stravu máš normálně vyváženou, tohle ti nijak neublíží. Stejně tak ti neublíží kousek buchty nebo kousek dortíku, když to nebude každý den. Jestli si budeš péct třeba svoje moučníky, nahraď klasickou mouku za nějakou výživnější (jak na výživnější pečení najdeš u mě na stránkách), uber množství cukru a jsi v suchu!

Vyhýbej se potravinám s aspartamem - je to jed a navíc zvyšuje chuť k jídlu.

Změň to:

Zjisti, co v tobě vyvolává tu chuť na sladké. Popřemýšlej, jak to můžeš změnit. Netrestej se přejídáním sladkostí a už vůbec né tím,  že budeš vynechávat normální jídlo. Nejlepší je, odvyknout si na přemíru sladkého. Slazené nápoje vyměnit za vodu, snažit se harmonizovat své tělo i mysl. Když už papat sladkosti, tak s mírou - jeden bonbon versus celé balení - určitě poznáš, co z toho je lepší. No a pokud se ti jednou za půl roku stane, že spaseš tabulku čokolády, tak si to nevyčítej a užij si to :)