0 CZK

UMM ROSTLINNÉ NA ČESKÉM TRHU

Kojení miminka je nejpřirozenější a nejzdravější věcí, kterou pro naše maličké můžeme udělat. Kojit své miminko chce po porodu snad většina žen, přesto se někdy stává, že kojení není možné nebo netrvá třeba tak dlouho, jak by si žena představovala. Vždy je vhodné v takévom případě navštívit laktační poradkyni a zkoušet se rozkojit, pokud se nám to hned nedaří, tak se nevzdávat a opravdu to zkoušet.

Když jsem se dozvěděla, že jsem těhotná, počítala jsem s možností, že třeba nebudu moci kojit a proto jsem se začala zajímat i o umělou kojeneckou výživu a v případě problémů s kojením jsem chtěla být připravená. Případně až začnu poté s příkrmy, nebo bych někdy v pozdějších měsících chtěla dítěti nabídnout „sušené" mléko, tak aby bylo 100% veganské. Nedovedla jsem si představit, že by nastal okamžik, kdy bych musela sáhnout po tom živočišném a než bych stihla nějaké objednat, trvalo by to minimálně tři dny a co bych děťátku mezitím dala? Dnešní trh v České republice nabízí opravdu širokou škálu umělého mateřského mléka, avšak téměř každé je založené na živočišné bázi. Snažila jsem se tedy vyhledat vhodnou alternativu a nebyl to snadný úkol.

Před pár lety nebyl na českém trhu problém sehnat sójové UMM, bohužel prý pro nedostatek zájmu však bylo staženo z prodeje. Kde se dá vlastně sehnat jiná náhražka kojeneckého mléka, pokud nechcete kravské a aby vás to nevyšlo na 2000 Kč za dávku na čtyři dny a splňovalo veškeré předpoklady plnohodnotné náhrady mateřského mléka? Jediná rostlinná možnost náhrady kojeneckého mléka je formou sójového kojeneckého mléka, pak existuje ještě jedna plně chemická náhražka.

UPOZORNĚNÍ: Kojenci by nikdy neměly dostávat vlastnoručně vyrobená rostlinná mléka, neboť nesplňují podmínky pro správný vývoj miminek, vzhledem  k tomu, že neobsahují veškeré potřebné látky, které obsahuje to kupované.

Po opravdu dlouhém hledání na internetu jsem došla k závěru, že na českém trhu jedinou alternativu UMM nabízí firma Nestlé a jedná se o synteticky vyrobenou náhražku MM a ještě je možnost objednat UMM Humana do lékárny/drogerie.

SYNTETICKÁ NÁHRAŽKA MLÉKA

Výrobek se jmenuje Alfamino a je to výživa určená pro děti, které trpí alergií na bílkovinu kravského mléka, jiné potravinové alergie s projevy poškození střevní sliznice, další alergie, či syndrom krátkého střeva atd. Výživa obsahuje aminokyseliny, polynenasycené mastné kyseliny s dlouhým řetězcem a strukturované tuky. Produkt je vhodný od narození a měl by být používán pod lékařským dohledem.

Tento výrobek je cenově tak moc drahý, že upřímně lituji rodiče, kteří zažívají se svými dětmi takové potíže. Krabička 400 g vás vyjde na 1400 Kč a vydrží zhruba 4 dny, ale je jediná, která se dá sehnat v Česku. Do firmy jsem psala i email s otázkou, zda opravdu neobsahuje nic živočišného a odpovědí bylo, že ne.

Zdroj: https://www.nestlehealthscience.cz/cz/produkty/althera-alfare-alfamino/alfamino

SÓJOVÉ NÁHRAŽKY MLÉKA - VŠEOBECNĚ

Cizí země jsou na tom s UMM o mnoho lépe, na trhu existuje mnoho značek, které vyrábí sójové náhražky mléka, bohužel moje radost netrvala dlouho, protože většinou ani nezasílají do ČR a když už ano, tak vás poštovné vyjde na více než 1000 Kč. Výrobky se dají sehnat na Amazonu, nebo na ebayi.

Jednotlivé značky vám zde vypíši pro příklad tyto – Enfamil; Baby´s Only Organic Toddler Formula; Similac; Earth´s Best Organic, Soy Infant Formul; Neocate Infant with DHA and ARA.

Zdroj: https://urbanvegan.net/baby-formula/

Po veškerém hledání jsem začala být už trochu zoufalá a přemýšlela, že tedy objednám Alfamino nebo Neocate z Anglie, který vycházel cenově podobně jako Alfamino. Nakonec jsem však našla jednu alternativu, která je téměř cenově stejná, jako lepší mléčné kojenecké výživy na našem trhu,  ale je z Německa. Později se ještě objevila jedna možnost sójové náhražky mléka - Humana.

SÓJOVÁ NÁHRAŽKA MLÉKA - BIMBOSAN BISOJA

Veganská kojenecká výživa, která je určená od narození do jednoho věku dítěte a která splňovala kritéria, podle mých očekávání. Jedná se o značku Bimbosan Bisoja a dá se objednat z internetu do Čech, kdy vám ji doveze DHL až k vám domů během 4 – 7 pracovních dnů (poštovné stojí do 400 Kč). Samozřejmě je možné, že se dá sehnat i v nějakém německém obchodu a až tam pojedeme nakupovat, určitě se zeptám a případně do článku doplním.

Bimbosan Bisoja prodávají buď v pytlíčku nebo v dóze a jeho cena za 450 g je 16, 95 Euro, což vychází při dnešním kurzu na 436 Kč za balení. Jako velkou výhodu vidím to, že výrobek pochází ze Švýcarska od firmy, která existuje na trhu již od roku 1932 a své produkty tak mohla neustále vyvíjet dopředu. Bimbosan je vhodný pro speciální výživu pro miminka alergická na mléčnou bílkovinu, nebo právě třeba pro miminka, která potřebují veganskou stravu. Další velké plus je, že neobsahuje palmový olej, lepek ani škroby a obsahuje všechny potřebné vitamíny a minerály, které jsou vhodné pro nekojené děti mateřským mlékem. Balíček nese označení Vegan. Objednat se tedy dá z internetových stránek, kdy musíte udělat nejprve registraci a platí se předem buď přímo z karty, nebo přes PayPal, což v dnešní době není žádný problém. Samozřejmě firma nabízí i další produkty o kterých si už něco můžete přečíst sami, případně počkat, až bude naše miminko růst, určitě budu přidávat další zkušenosti. 

Bimbosan jsem vyzkoušela od 4. měsíce, večer do kaše a nebyl s ním žádný problém. Od ukončeného 7. měsíce jsem pak místo MM přešla na Bimbosan zcela a to pouze v noci, jelikož přes den již máme normální stravu. Žádné problémy nemáme, dokonce chuťově mi přijde toto mléko dobré, takové nasládlé. Bohužel nemohu srovnávat s UMM živočišného původu. Takže za nás mohu Bimbosan doporučit :) Balíček s 450 g nám vydrží cca 7 dní (večer do kaše, v noci 2 - 3 x 120 -150 ml).

Zdroj: https://www.windeln.de/bimbosan-bisoja-ohne-palmoel.html

Více o výrobcích Bimbosan: https://bimbosan.ch/

Bébé Mandorle

Tato náhražka je též 100% veganská a je vyrobená z mandlí, což může být problém, jelikož oříšky jsou silným alergenem. Cenově vychází 800 g kolem 1000 Kč plus poštovné. Zkušenosti se zasláním tohoto výrobku nemám, ale prý dováží i do ČR a jedná se o francouzskou firmu.

Více informací naleznete zde: https://www.bebemandorle.com/en/

https://www.lamandorle.com/en/baby-mandorle/34-1er-age-praparation-pour-nourrissons.html

Humana SL

Sójová náhražka mateřského mléka, kterou lze používat od narození jako náhradu MM. Objednat se dá i přes internet třeba zde.  Cenově se pohybuje okolo 165 Kč za 500 g, což vychází levněji než Bimbosan. Využila jsem objednávky do drogerie Teta. Pokud budete mít cestu do Německa - dá se koupit v DM drogerii, ale vychází tam o cca 100 Kč dražší, ještě by ho měli prodávat v Kauflandu, ale to jsem nezkoušela. 

Teď k samotné chuti mléka. Chuťově to je mnohem horší než Bimbosan. Chutná jako špatně uvařené luštěniny, je z toho cítit pach té syrovosti. Prášek je takový pudrový, oproti tomu Bimbosan je takovyý krystalický a chuťově nasládlý. Humana je s prominutím odporná. Zkusila jsem samozřejmě mléko podat malému a ten ho bez problémů vypil, takže mu asi chuť nevadí. Pokud tedy chcete ušetřit, můžete použít i tuto alternativu.

Informace o náhradě mateřského mléka formou sojového příkrmu si též můžete přečíst v brožurce, která je zdarma dostupná na intenretu. Naleznete ji pod názvem: Veganská strava pro děti a těhotné a kojící ženy (GOOGLE).


Upozornění - vždy vše konzultujte s lékařem vašeho miminka. Toto není návod, jen výpis možností, které jsou na trhu. Zodpovědnost za své dítě má vždy každý rodič.

Pole s hvězdičkou * jsou povinná.

Přidat komentář

Přehled komentářů

 • Bebe

  9. 5. 2022 21:50:45 | Lucie

  Prosím, píšete, že BeBe Mandorle se dováží i do Čech. Zjišťovala jste více? Dá se zde koupit? Děkuji

  Odpovědět | Skrýt odpovědi

  • Re: Bebe

   14. 5. 2022 14:08:17 | Pája

   Zdravím, aktuálně bohužel nemám o situaci přehled. Už mlíčka nepoužíváme. Zkusím pohledat, možná by se objednat ještě dalo.

   Odpovědět

 • D

  4. 2. 2020 10:26:49 | beyond-garde

  Obsahují tyto mléka vitamin D3? Pokud ano, je veganský? Myslím, že spousta výrobců D3 z ovčí vlny nepovažuje za živočišný vitamin /facepalm/

  Odpovědět | Skrýt odpovědi

  • Re: D

   28. 5. 2020 21:17:55 | Pája

   Ahoj, bimbosan je vegan, neobsahuje zivocisny D. Humana Sl obsahuje vitamin D3 a vyrobci jsem nepsala, takze jeho puvod nemuzu zarucit. Pouzivamw v nouzi. Muzes jim napsat a dat mi vedet :) Ostatni mléka nepouzivam. Jen jsem je uvedla jako moznou alternativu pro lidi, kteří nechteji pouzivat kravske/kozi. Pripadne pro deti s intoleranci. Zkratka, ze existuje takova moznost. Hezky den!

   Odpovědět