0 CZK

STORM MATCHA - PŘÍPRAVA NÁPOJE

Jak se o matchu starat?

 • po otevření vždy matchu dobře uzavřít, opatrně vytlačit přebytečný vzduch a uložit nejlépe do ledničky (suché, tmavé místo)
 • matchu nikdy nemíchat kovem - kovovou lžičkou, metličkou, kovovým míchátkem, mixérem, ani ve smoothie makeru - protože má většinou kovové drtiče uvnitř - kov v kontaktu s horkou vodou a matchou = ničení antioxidantů

Jak matchu připravovat?

Matcha lze pít na několik způsobů a zároveň ji lze přidávat i do pokrmů - jednak do zmrzlin, nepečených dobrot, ale i do pečených jídel - nevýhoda je, že v pečených jídlech ztrácí své benefity.

 • TEPLÝ NÁPOJ:
 • 2 g storm matcha
 • voda o teplotě 70 - 75 stupňů (matcha se nezalévá teplejší vodou, protože by se zničily prospěšné látky)
 • používat měkkou vodu nebo balenou, pokud vám z kohoutku neteče dobrá voda
 • vodu převaříme na 100 stupňů a poté ochladíme na požadované stupně (osobně vodu nepřevařuji, nastavuji konvici na 70 stupňů)

V čem matchu připravit:

 • klasicky v chawanu
 • v plastovém shakeru (vhodnější pro ice matchu)

Chawan:

Připravíme si základní věci na umíchání čaje - misku na umíchání čaje Matcha  (chawan), metličku (chasen), naběrátko na matchu (chashaku), hadřík na vytření misky (chakin), případně sítko, pokud je vaše matcha hrudkovitá. 

Horký nápoj lze připravit ve dvou variantách - řidší varianta, které se říká usucha a krémovější/hutnější varianta, které se říká koicha. 

K samotnému čajovému obřadu se používá třeba ještě  naběračka na vodu, dózičky na čaje, nádoba na použitou vodu, vhodné oblečení...

Další, poměrně oblíbená verze v našem prostředí je umíchání čaje v plastovém či skleněném shakeru (bez kovových součástí). Tam se jen nalije voda a pak nasype prášek, rozmíchá a je hotovo. Šejkr není optimální, matcha se může usazovat na dně.

Samozřejmě jako teplý i studený nápoj, lze připravit i Matcha latté - výborné s rostlinnými mléky. 

Postup přípravy:

 1. Nejprve se nalije trochu vody do mističky a nahřejte metličku a mističku.  Vylijte vodu a vysušte misku hadříkem.
 2. Poté si připravíme matchu do misky - 2 gramy (můžeme prosít přes sítko), nalijeme opět trochu vody a dobře promícháme. Mícháme metličkou, stylem dvojitým krouživým W, dokud se nám nevytvoří krásně hustá pěna. Pohyb zakončíme ve středu a snažíme se udělat malou čepičku.
 3. Dolijeme zbytek vody, pomocí metličky ještě můžeme popraskat větší bublinky a můžeme hned pít. 
 4. Množství použité vody je individuální a každý si musí vychatat tu svojí optiální chuť (osobně dávám většinou 180 ml vody).

Dosladit se dá třeba agávovým sirupem, třtinovým cukrem, javorovým sirupem, případně i medem.

Ledový nápoj:

V létě si můžete vychutnávat ledovou matchu nebo ledové matcha latté.

Tipy na letní matcha drinky najdete zde

MATCHA V KUCHYNI:

U nepečených dezertů je vynikající ve zmrzlině, ale i různé dortíky nebo chia puding. Pro zachování účinku, jsou lepší nepečené dezerty, ale pro barvu a chuť můžete dát matchu i do pečených. 


Storm matchu i veškeré příslušenství najdete zde

Celý videonávod na přípravu čaje matcha .