ROSTLINNÉ POMAZÁNKY/PAŠTIKY

Rostlinných pomazánek je široká škála. Vyrábí se pomazánky z tofu, cizrny, přímo hummus atd. a s různými příchutěmi a jsou již běžně dostupné v klasických obchodech i síti drogerií. Vypisovat zde nebudu zcela všechny, protože by to byl velmi obsáhlý článek, zmíním zde pouze ty, které mi nejvíce chutnají :)

LUNTER

Tato značka je podlě mě jednička na trhu. Možná proto, že se jedná o značku, která je zaměřena pouze na rostlinné výrobky, takže je má dovedené k dokonalosti. Pomazáky vyrábí z tofu případně z luštěnin, čerstvých ingrediencích, koření a sůl a nepřidávají do nich žádné zbytečné chemické přísady. Výrobky této značky prodávají třeba v Tescu, Globusu...

Klasické pomazánky vyrábí ve třech verzích obalu, podle gramáže - plastová vanička, hliníkový obal a plastové střívko :)

 • Vanička - paštiková, selská, tataráček, škvarková, mexická, francouzská pomazánka
 • Střívko - sójakrém, pažitková, hummus, cizrnová, paštiková, selská, tataráček, škvarková, mexická, francouzská pomazánka
 • Hliníkový obal - tataráček, škvarková, mexická a francouzská pomazánka

Lunter nabízí i krémové pomazánky a ty se opravdu moc povedly. 

 • přírodní, česneková, papriková a pomazánka s koprem

Tyto krémové pomazánky jsou opravdu lahodné, hodí se nejen na pečivo, ale používám je např. i do zapečených brambor. Hodně mi chutná krémová s paprikou a česneková a z těch klasických pak například francouzská, mexická i pažitková. Škvarkovou jsem nezkoušela, protože ten název je pro mě odrazující :)

TUDLEE

Další značka, která je zaměřena na výrobu rostlinných potravin. Nemá tak široký výběr pomazánek, jako předchozí Lunter, ale jednu z jejih nabídky mám oblíbenou. Značku Tudlee najdete třeba v Albertu, Globusu, Tescu...

 • pomazánka z červené čočky s quinoou a kari kořením
 • cizrnová pomazánka s rajčaty
 • cizrnová pomazánka s bylinkami
 • čočková pomazánka s červenou řepou
 • pomazánka z fazolí, rajčat a quinoi - tato mi nejvíce chutná
 • krémová pomazánka - rajče a bazalka - výborná, cheddar style

PATIFU

Značka nabízí širokou škálu paštikových pomazánek, balených v tradičním hliníkovém obalu. Pomazánky jsou vyrobeny z tofu, neobsahují žádné zbytečné chemické přísady navíc. Osobně mám nejradši delikates. Paštiky prodávají třeba v Tescu, Globusu, DM drogerie...(Lidl je nemá).

 • delikates, s hlívou, toskánská, orient, bazalka-česnek, rajče a olivy, gourmet, s bylinkami a hokkaido

HUMMUS

Hummusů je opravdu velké množství a je dobré, dát mu šanci. Bohužel často člověk narazí zprvu na né moc povedený a další šanci mu už nedá. Co výrobce, to jiná chuť. Osobně mám nejradši hummus jemný a klidně i s nějakou další ingrediencí, jako třeba chilli.

Hummus je vyrobený z cizrny, sezamové pasty tahini, olej, sůl koření. To jsou základní ingredience a dá se snadno vytvořit i doma. Všeobecně jsem zjistila, že mi nechutnají hummusy, které jsou v obdélníkových krabičkách např. značka ilovehummus.cz a také v plastových střívkách - právě třeba Lunter. 

Bezesporu nejlepší hummus má Avocado Bistro v Praze, na svých chlebech, ale v běžném obchodě se neprodává. Doporučuji vyzkoušet různé značky hummusu, protože každý člověk má trochu jiné chutě. 

Oblíbený hummus kupuji v Albertu od značky Nature´s Promise - čistý a právě i s příchutí papriky, je v kulaté krabičce. 

Lidl má dobrý hummus s příchutí chilli, ale ten s olivami mi nechutná. 

KDE MAJÍ JEŠTĚ POMAZÁNKY?

Lidl nabízí pomazánky značky Toppo - nic moc. Vemondo - dobrá je s paprikou nebo s medvědím česnekem - ta je u nás věčně vyprodaná.

Drogerie DM a Rossmann - v oddělení zdravé výživy také narazíte na rostlinné pomazánky.

Kaufland - take it veggie má také řadu rostlinných pomazánek.

Jak vidíte sami, na trhu je opravdu široká nabídka a myslím, že si každý vybere. Rostlinné pomazánky dávám i synovi (1,5 roku) a moc mu chutnají. Pokud vám nebude zrovna nějaká po chuti, nemusíte nad nimi hned zavřít dveře, ale můžete zkusit ochutnat jinou. Rostlinné pomazánky vám mohou trochu odlehčit a zároveň i zpestřit jídelníček!  

Odkazy:

https://lunter.com/o-nas/

https://www.tudlee.cz/cs/product/category/pomazanky

http://patifu.cz/

Pole s hvězdičkou * jsou povinná.

Přidat komentář

Přehled komentářů

  Napište první komentář!