0 CZK

ROSTLINNÉ POMAZÁNKY/PAŠTIKY

Rostlinných pomazánek je široká škála. Vyrábí se pomazánky z tofu, cizrny, přímo hummus atd. a s různými příchutěmi a jsou již běžně dostupné v klasických obchodech i síti drogerií. Vypisovat zde nebudu zcela všechny, protože by to byl velmi obsáhlý článek, zmíním zde pouze ty, které mi nejvíce chutnají :)

LUNTER

Tato značka je podlě mě jednička na trhu. Možná proto, že se jedná o značku, která je zaměřena pouze na rostlinné výrobky, takže je má dovedené k dokonalosti. Pomazáky vyrábí z tofu případně z luštěnin, čerstvých ingrediencích, koření a sůl a nepřidávají do nich žádné zbytečné chemické přísady. Výrobky této značky prodávají třeba v Tescu, Globusu...

Klasické pomazánky vyrábí ve třech verzích obalu, podle gramáže - plastová vanička, hliníkový obal a plastové střívko :)

 • Vanička - paštiková, selská, tataráček, škvarková, mexická, francouzská pomazánka
 • Střívko - sójakrém, pažitková, hummus, cizrnová, paštiková, selská, tataráček, škvarková, mexická, francouzská pomazánka
 • Hliníkový obal - tataráček, škvarková, mexická a francouzská pomazánka

Lunter nabízí i krémové pomazánky a ty se opravdu moc povedly. 

 • přírodní, česneková, papriková a pomazánka s koprem

Tyto krémové pomazánky jsou opravdu lahodné, hodí se nejen na pečivo, ale používám je např. i do zapečených brambor. Hodně mi chutná krémová s paprikou a česneková a z těch klasických pak například francouzská, mexická i pažitková. Škvarkovou jsem nezkoušela, protože ten název je pro mě odrazující :)

TUDLEE

Další značka, která je zaměřena na výrobu rostlinných potravin. Nemá tak široký výběr pomazánek, jako předchozí Lunter, ale jednu z jejih nabídky mám oblíbenou. Značku Tudlee najdete třeba v Albertu, Globusu, Tescu...

 • pomazánka z červené čočky s quinoou a kari kořením
 • cizrnová pomazánka s rajčaty
 • cizrnová pomazánka s bylinkami
 • čočková pomazánka s červenou řepou
 • pomazánka z fazolí, rajčat a quinoi - tato mi nejvíce chutná
 • krémová pomazánka - rajče a bazalka - výborná, cheddar style

PATIFU

Značka nabízí širokou škálu paštikových pomazánek, balených v tradičním hliníkovém obalu. Pomazánky jsou vyrobeny z tofu, neobsahují žádné zbytečné chemické přísady navíc. Osobně mám nejradši delikates. Paštiky prodávají třeba v Tescu, Globusu, DM drogerie...(Lidl je nemá).

 • delikates, s hlívou, toskánská, orient, bazalka-česnek, rajče a olivy, gourmet, s bylinkami a hokkaido

HUMMUS

Hummusů je opravdu velké množství a je dobré, dát mu šanci. Bohužel často člověk narazí zprvu na né moc povedený a další šanci mu už nedá. Co výrobce, to jiná chuť. Osobně mám nejradši hummus jemný a klidně i s nějakou další ingrediencí, jako třeba chilli.

Hummus je vyrobený z cizrny, sezamové pasty tahini, olej, sůl koření. To jsou základní ingredience a dá se snadno vytvořit i doma. Všeobecně jsem zjistila, že mi nechutnají hummusy, které jsou v obdélníkových krabičkách např. značka ilovehummus.cz a také v plastových střívkách - právě třeba Lunter. 

Bezesporu nejlepší hummus má Avocado Bistro v Praze, na svých chlebech, ale v běžném obchodě se neprodává. Doporučuji vyzkoušet různé značky hummusu, protože každý člověk má trochu jiné chutě. 

Oblíbený hummus kupuji v Albertu od značky Nature´s Promise - čistý a právě i s příchutí papriky, je v kulaté krabičce. 

Lidl má dobrý hummus s příchutí chilli, ale ten s olivami mi nechutná. 

KDE MAJÍ JEŠTĚ POMAZÁNKY?

Lidl nabízí pomazánky značky Toppo - nic moc. Vemondo - dobrá je s paprikou nebo s medvědím česnekem - ta je u nás věčně vyprodaná.

Drogerie DM a Rossmann - v oddělení zdravé výživy také narazíte na rostlinné pomazánky.

Kaufland - take it veggie má také řadu rostlinných pomazánek.

Jak vidíte sami, na trhu je opravdu široká nabídka a myslím, že si každý vybere. Rostlinné pomazánky dávám i synovi (1,5 roku) a moc mu chutnají. Pokud vám nebude zrovna nějaká po chuti, nemusíte nad nimi hned zavřít dveře, ale můžete zkusit ochutnat jinou. Rostlinné pomazánky vám mohou trochu odlehčit a zároveň i zpestřit jídelníček!  

Odkazy:

https://lunter.com/o-nas/

https://www.tudlee.cz/cs/product/category/pomazanky

http://patifu.cz/

Pole s hvězdičkou * jsou povinná.

Přidat komentář

Přehled komentářů

 • Media Opportunities for pajafitlife.com

  14. 4. 2024 4:04:20 | Larry

  Hi

  I am writing to you on behalf of The Well Connection UK, a media and publishing company. We could easily get pajafitlife.com featured in various publications such as magazines, online blogs and news sites. This would undoubtedly help pajafitlife.com with publicity, reputation, domain authority and organic search engine rankings.

  We have a wide range of options including completely free collaborations, sponsored posts, guest posts and banner ads.

  If this sounds of interest, please reach out to the senior business development manager, Anita at info@thewellconnection.co.uk and whatsapp +447395206515 (GMT)

  Kind regards

  Larry
  Junior Outreach Assistant

  Odpovědět