0 CZK

map-marked-alt-solid.svg ŘECKO - KRÉTA

22.6. - 2.7. 2022

Cestování na Krétu na vlastní pěst se synem (3,5 roku), letecky, do pronajatého domečku a s půjčeným autem, abychom mohli poznávat krásy tohoto magického ostrova. Na Krétě je časový posun +1 hodina. Cestovalo nás celkem 5 z toho 1 dítě (3 roky). Článek těď rozdělím na jednotlivá místa a nebudu popisovat jednotlivé dny, protože by to zabralo několik stránek :-D. Zvolili jsme severozápadní část ostrova a jezdili po výletech, vymetali pláže i města. Navštívili jsme i nejkrásnější pláž Efalonsi.

1. DEN: odlet z Prahy ve 12:00 - přílet do Heraklionu v 15:50

Naše cesta začala v Plzni. Den před odletem jsme sháněli volné parkoviště, kde bychom mohli zaparkovat naše auto. Vše bylo bohužel obsazené, nakonec se nám podařilo sehnat parkování přímo na letišti, před Terminálem 2 (sice to bylo o 500 Kč dražší, než na parkovištích v okolí, ale nic jiného nám nezbývalo :-). Po návratu nás čekala vybitá baterka u auta a čekali jsme cca 2 hodiny, než přijela obsluha parkoviště, aby nás nastartovali. Kompenzace 0.

Na letišti v Praze vše probíhalo bez problémů a i přes varovné zprávy, že na letišti trvá odbavení déle, než je obvyklé, jsme nic takového nezaznamenali. Letadlo kupodivu vzlétlo ve stanovený čas a let probíhal hladce. Letenky jsme kupovali přes Ryanair

Letiště Heraklion: Na letiště jsme přiletěli cca v 15:30 na zavazadla jsme čekali cca 5 minut a poté se vydali před letištní halu. Auto jsme si rezervovali již v Plzni a použili jsme normálně vyhledávač Rentalcars (neděláme to moc rádi, protože si přiráží za půjčení auta, ale když cestujeme s malým, tak nechceme moc riskovat). Nicméně opět jsme se přesvědčili, že rezervace přes Rental byla zbytečná, protože před letištní halou bylo snad milion autopůjčoven.

AUTOPŮJČOVNA: SmileParking - to byla ta naše autopůjčovna, měli jsme zamluvený Peugeot 308 s dětskou sedačkou, dostali jsme Fiat Tipo, bez dětské sedačky :-). Na Krétě není sedačka povinná. Pobočka se nacházela cca 50 metrů od letištní haly, přímo za nosem, ale tam bylo připravené větší auto, které nás popovezlo asi 700 metrů, kde byla další pobočka a tam jsme sepsali smlouvu a vyřídili všechny potřebné záležitosti. Pro půjčení automobilu musíte mít kreditní kartu, kde musíte mít peníze. Autopůjčovna si blokla 1000 éček a vydala nám auto. Druhá možnost je zapůjčení bez blokace na kartě, ale zaplatíte 250 Euro za připojištění. 

kréta pasykréta západ slunce

domek kréta

UBYTOVÁNÍ: Pronajali jsme si celý domek přes Airbnb, blíže směrem k Chanii, kde je také letiště, ale letenky tam byly dražší, proto jsme zvolili přejezd autem. Cesta trvala cca 1,5 hodiny. Dorazili jsme až večer, protože jsme se ještě stavěli na nákupu a na pláži.

Náš domek se nacházel ve vesničce Paleloni. Vilový komplex, kde bylo asi 8 domků a bazén. Celkově vyšel kolem 30 tisíc na těch 11 nocí. 

Domeček odpovídal realitě, kterou inzerovali na Airbnb. Přes Airbnb jsme již měli ubytování několikrát a vždy bez problémů. Zde nám vyhovoval i bezkontaktní check-in - klíče byly připravené v zámku. 

Na naše ubytování se můžete podívat tady. Otevře se v novém okně. Tohle je jediná fotka, kde je vidět kousek domku. Nefotila jsem to. 

PLÁŽE

Objížděli jsme všechny možné pláže v okolí, ale dvakrát jsme se vydali do vzdálelěnjších míst. Jedno bylo na západě Kréty a druhé na jihu. Vyplatilo se jet na obě dvě místa, přestože na obou jsme byli zpočátku dost zklamaní, ale nakonec jsme byli rádi, že jsme to viděli. 

Pláže, které jsme navštívili na severu: Paralia Episkopis, pláže v Rethymnu, Kalyves, Almyrida, Blue Coast, Golden Beach u Chanie.

Pláž u Georgiopouli u přítoku řeky - velmi zajímavé je to, jak tam vtéká řeka do moře. Moře není tolik slané a je chladné, takže v létě to může být příjemné. U pláže byla restaurace i toalety. Na pláži se daly klasicky vypůjčit slunečníky a lehátka.

Pláž na západě - Elafonisi - hezká pláž s jemně růžovým pískem. Pochopitelně přeplněná lidmi, ale nakonec jsme vydrželi a užili si celý den. Když si člověk hledí svého, tak si užije kdekoliv :). Voda zde byla opravdu nádherná, jako v exotice.

Pláže, kde jsme přijeli, ale zase se otočili:

Ombrosgialos - nádherná pláž na severu na útesu, dá se dojet autem až dolů, ale pláž není vhodná pro děti. Nebyl tam pozvolný vstup.

Pláž u hradu Fragokastello na jihu Kréty - krásný hrad, který byl zavřený (rekonstrukce 2022), pláž byla hodně otevřená a hodně tam foukal vítr, který zvedal písek, který lítal do očí. Na pláži jsme byli tak 20 minut, udělali fotky a jeli pryč.

Druhá pláž na jihu: Philaki. Pláž byla dole pod skalou, parkovat se dalo téměř u toho. Pláž byla menší a byly tam i jeskyně. 

Shrnutí: všechny pláže byly upravené a čisté, poměrně příjemné, kromě té u hradu, kde foukal hodně vítr.

plážElafonisi beach

Jezero Kournas

Vydali jsme se navštívit i vyhlášené jezero, kde se měly nacházet želvy, které jsme chtěli vidět. Bohužel jsme je neviděli, ale mohlo to být proto, že jsme si nezapůjčili šlapadlo a nepřeplavali jezero. Parkovat u jezera se dalo na hodně místech a kolem bylo i několik taveren. Jednu jsme vyzkoušeli, ale veganské jídlo zde neměli a nechtěli jsme jíst jen přílohy, tak jsme odešli. Jezero bylo hezké, určitě stojí za navštívení. Stálo nás to jedno dopoledne. Vstup k jezeru i na parkovišti byl zdarma. U jezera byla k dispozici lehátka i ve stínu.

kournas jezero

Doprava

Jezdili jsme zapůjčeným autem, doprava tu funguje skvěle. Na silnici jsou ohleduplnní řidiči, téměř všude se dá dobře předjíždět. Většina řidičů jezdí rovnou v krajnici a nepřekáží těm, kteří chtějí jet rychleji. Rychlost je ve městech 50 km/h a na dálnici 90 km/h. Na dálnici jsme žádnou známku nekupovali.

Parkovat se dá téměř všude, u pláží bylo parkování zdarma. U větších měst měli vyhrazené parkoviště za menší poplatek - parkování vycházelo levněji na celý den, než v Praze na hodinu :). 

Veřejnou dopravu jsme nezkoušeli a ani jsem si moc nevšimla, že by tam jezdili autobusy, ale nevěnovala jsem tomu příliš velkou pozornost.

Jednou jsme si střihl icestu ze severu na jih a to né po hlavní silnici, ale normálně přes hory po staré cestě a bylo to úžasné. Silnice velmi úzká a traverzování dolů byl neskutečný zážitek, který však nedoporučuji lidem, kteří pociťují velký strach z výšek, ztísněných prostor nebo se až moc bojí o život. Silnice je vhodná jen pro opravdu soustředěné řidiče a jedna malá chyba může mít nevratné následky. Zážitek je to však silný a pokud máte rádi dobrodružství, tak to můžete vyzkoušet. Zastavit si uprostřed hor, kde nepotkáte ani auto, ani člověka, vzduch je tam svěží, je tam ticho a klid, různé druhy rostlin, kozy a hmyz...

kréta - doprava

kréta obchody, koláž

Nakupování a obchody

Chodili jsme do místních obchůdků s potravinami i do turistických prodejen se suvenýry atd. Skoro v každém menším obchůdku s potravinami jsme sehnali veganské dobroty. Vegan strava je tam celkem běžná. Větší obchody jsme nepotkali. Značkové oblečení se dalo koupit i v obchodě s potravinami a za pár korun. Samozřejmě né přímo pravé. Ray Ban brýle a podobné značky, měli na každém rohu. Na Krétě bylo hodně obchůdků, kde si místní vyrábějí něco přímo nebo mají menší firmy. Např. kosmetika s přídavkem avokáda s vlastní avokádovou farmou nebo hodně s olivovým olejem. Řekla bych, že na Krétě jsme sehnali cokoliv, co jsme chtěli.

Stravování

Na toto téma přidám jeden samostatný článek, protože bych ho ráda rozepsala a ukázala vám i pokrmy, které jsme ochutnali. Stravujeme se rostlinně, takže naším cílem bylo, najít hlavně vegan restaurace, případně kavárny a zmrzlinárny a ochutnat toho co nejvíc. Na dovolených jsme takový gastro turisti, moc rádi ochutnáváme vše, co u nás doma nemáme :-)

vegan food Crete

kréta závěrem

Kréta - závěrem

Kréta pro nás byla zajímavým místem, ze začátku jsme to dost přirovnávali k Sicílii, kde příroda byla podobně vyprahlá, ale nakonec - nemá smysl cokoliv porovnávat. Kréta se nám líbila tak, že bychom tam znovu již jet nemuseli, ale přesto bychom tam na důchod chtěli zajet znovu, kvůli památkám (ale my se většinou nechceme vracet na stejná místa, kde to necítíme srdcem). Hodnotit tento ostrov asi nemá nějak extra význam, protože každému se líbí něco jiného. Moře tam bylo hezké, čisté, živější - to máme rádi. Koncem června bylo hezky teplé, počasí celou dobu bylo super. Jídlo dobré a všude dostatek vegan jídla, nijak extra drahé. Silnice hezky sjízdné, lidé příjemní, pláže čisté a uklizené, ubytování hezké. Celou dobu jsme se tam cítili moc dobře, jako doma. Děkujeme Kréto! heart-solid.svg

Malý tip: používáme aplikaci v telefonu maps.me, kde fungují mapy i offline. Můžete si tam hezky zaznamenat body, které chcete navštívit.

Co nám vadilo?

Na jihu Kréty foukal extrémní vítr, sice jen na jedné pláži, ale museli jsme ujet, což samozřejmě není mínus ostrova, ale náš a našich preferencí. Jsme rádi, že jsme se ubytovali na severu, kde za nás byly mnohem hezčí pláže. Tím, že jsme nebyli na Krétě ještě přímo v sezóně, tak jsme si užívali téměř prázdné pláže, slunečníky i lehátka. Kromě na vyhlášené pláži Efalonsi - růžová pláž, kde musíte počítat s návalem nás, turistů...Tam se lehátko dalo jen těžko sehnat. Slunečník jste si tam mohli zakoupit, ale foukal tam opravdu extrémní vítr, takže slunečníky nedržely v písku. Na Efalonsi jsme se vegansky nenajedli, tam byly jen asi dva stánky. Čekala bych víc, na tak rušné a vyhlášené pláži...Řekla bych, že stála za vidění. Z letiště do autopůjčovny se nám velmi špatně orientovalo, nedokázali jsme se tam napoprvé dostat.

Ubytování bylo skvělé, ale pokud si přejete zažít ruch města, tak to pro vás nebude vhodné. Ubytování bylo vázané na auto. Bez auta se nikam nedostanete. Památky jsme nenavštívili téměř žádné, kvůli synovi, kterého tyhle věci zatím nebaví. Užívali jsme si hlavně moře. 

Pole s hvězdičkou * jsou povinná.

Přidat komentář

Přehled komentářů

    Napište první komentář!