0 CZK

PRVNÍ PŘÍKRMY OD UKONČENÉHO 4. MĚSÍCE

Jak vybrat první příkrmy?

Určitě první příkrmy vybíráme podle věku. Na skleničkách je většinou psáno, že se jedná o první lžičku a 4+ měsíce. Vždy bychom měli začínat jednodruhovými zeleninovými příkrmy. Výběr značek je dnes opravdu široký, takže zálěží na každém, jakou značku si oblíbí. Určitě čtěte složení, první lžička by neměla obsahovat žádné zbytečné přísady navíc, ale největší podíl by měl být právě zeleniny a zbytek voda. Příkrm by neměl obsahovat mouku, cukry atd. Nejprve je vhodné kupovat menší skleničky, které stejně dětátko celé nesní. Výrobce radí uchovávat v ledničce maximálně 3 dny po otevření. Příkrmy prodávají téměř všude. Největší výběr mi osobně přišel v drogerii DM. Jinak smaozřejmě třeba i v Tescu je velký výběr. 

Jaký zeleninový příkrm jsme vybrali my?

Začala jsem značkou Hipp, protože mi byla nejsympatičtější. Už v porodnici tuto značku používali. Firma Hipp nabízí jednodruhovou první lžičku dýni, mrkvičku, brokolici, bílou mrkev. Poté samozřejmě třeba mrkev s bramborem atd... Bohužel dýně byla skoro všude vyprodaná! Chuťově od Hippu mi všechny příkrmy chutnaly.

Další ze značek se mi líbí Hami. Nabízejí též jednodruhové zeleninové příkrmy, které neobsahují žádné další zbytečné věci. Tato značka má třeba na výběr i zelený hrášek, který je chuťově moc dobrý. 

Vyzkoušela jsem později ještě Hamánek - mrkev s bramborem, ale ten byl bez úspěchu, malej snědl jen jednu lžičku a pak to vyplival. Ochutnala jsem to a chuťově opravdu strašný, sama bych to nejedla.

Ovocné příkrmy:

Po zavedení zeleninových příkrmů jsme cca od druhého nebo třetího týdne přidali ke svačince i ovocný příkrm. Přičemž ovocný příkrm nedáváme pravidelně, ale jen občas a pár lžiček - třeba šest. Složení ovocných příkrmů je potřeba hlídat, aby v nich nebyl přidaný cukr. Vyhovuje nám také značka Hipp a Hami a zkusili jsme i z Alberta značku Natures Promise, která je také moc dobrá. Ovocný příkrm přihřeji jen pokud ho mám v ledničce. 

Jak začít?

Na internetu je spousta návodů, jak na první příkrmy. My jsme začali jako první dávat dýni od Hippu. Ze skleničky jsem do malé mističky odebrala cca 1/3 a dala ohřát do vodní lázně. Nezapomeňte, že pokrm nesmí být horký. Teplotu můžete zkusit na vnitřní stranu paže, nesmí vás pálit. Na trhu existují i lžičky, které se zbarvují podle teploty a také mají různé velikosti. Pro mimčo doporučuji používat ty nejmenší lžičky.

Miminko usadíte do lehátka, nebo pokud ho nemáte, můžete mu třeba na gauči lehce podepřít zádíčka polštářkem, nebo dekou, aby mělo vyvýšenou hlavičku a hlavně se nesmí prohýbat v zádech. My používáme lehátko. Miminku dáme brynďák - dnes můžete sehnat i plastový, který se po jídle pouze utře a nemusí se prát. Skvrny od prvních příkrmů jdou totiž leckdy velmi špatně vyprat. Na lžičku nabereme maličko pokrmu a vložíme miminku do pusinky - přitiskneme na horní patro. Ze začátku může mít potíže s novým jídlem. Náš malý ze lžičky srkal a měl tendenci chytat ji do ručičky a cucat. Příkrm měl mnohdy až na hlavě, protože jsem ho nechala do jídla sahat a i přes brynďák vždycky oblečení špinavé.

Dýně malý dostal cca šest lžiček a dávala jsem mu jí tři dny. Po třech dnech jsem dala mrkvičku. Někdo radí, že není potřeba dávat pokrm tři dny, my jsme se ale drželi osvědčeného typu. Po mrkvičce jsem zkusila hrášek a pak už třeba i kombinaci mrkev s bramborem. Do jídla přidávám trošku olivového oleje. Obzvlášť do mrkve jsem dala trošku více, protože mrkev staví a nechtěla jsem, aby měl případně problémy. Skleničky jsme dávali asi 14 dní. 

Vždy po jídle jsem nabídla malému kojeneckou vodu, někdy se napil, někdy ne. Po asi třech týdnech jsme se dostali k tomu, že snědl celou malou skleničku, ale stejně po každém jídle ještě dokojím, neboť to vyžaduje. Pak má sice obří bříško, ale je spokojený. 

Co vařím?

Zhruba po těch 14 dnech na skleničkách, jsem se rozhodla mu začít vařit. Vařím pro něj v páře, navařím si tak cca 3 - 4 porce od každé zeleninky a dám si jídlo zamrazit do formičky na led. Poté vždy vyklepnu cca tři kostky a ohřeji ve vodní lázni. Mikrovlnku doma nemáme, protože ji nechceme používat. 

Vařila jsem dýni - bez slupky, mrkev, brambor, brokolici, sladké brambory, cuketu. Každý kousek jsem zvlášť rozmixovala a dala do té formy na led. Největší úspěch měla v začátku cuketa, asi proto, že konzistencí byla nejvíce vodová. Cuketu jsem smíchala s bramborem v poměru tři kostky cukety a jedna kostka bramboru. Zjistila jsem, že když má pokrm moc hutnou konzistenci, tak ho nechce. Brokolici je potřeba smíchat s trochou kojenecké vody, jinak je také dost tuhá. Zatím jedl vše, co jsem mu takhle uvařila.

Ovoce - zkusila jsem dát rozmixovaný banán - jen jednou, protože po něm byla divná stolice, takže s banánem chci ještě počkat. Melouna vycucat - ten mu chutnal. Kousek jablka nepovařeného - jen ho pocucal.

Co mu ještě dávám?

Někdy od konce čtvrtého měsíce jsem mu zkusila dát kukuřičnou křupku, balíček jsem koupila v Tescu. Hezky si jí vycucá. Dále od čtvrtého měsíce dáváme nepravidelně kaše - ovesné, jáhlové, rýžové s UMM - Bimbosan, které jsme koupili přes eshop z Německa. Přečíst si o něm můžete zde.

Článek o nemléčných kaších bude samostatný. 

Pole s hvězdičkou * jsou povinná.

Přidat komentář

Přehled komentářů

    Napište první komentář!