0 CZK

PROČ PÍT PROTEIN?

Pít či nepít a kdy? Některé ženy mají z proteinu strach i v dnešní době. Slyšela/četla jsem to mnohokrát, že se bojí, že z nich bude Rambo. Takhle protein nefunguje, Ramba z tebe určitě neudělá.

Každý člověk ví, že bílkoviny jsou nezbytnou součástí jídelníčku, získáváme je ze stravy, ale můžeme je právě suplementovat ještě pomocí proteinu. Pozor, stejně tak, jako jejich nedostatek, je i jejich nadbytek pro tělo dlouhodobě nezdravý. Na trhu je celá řada proteinů, které obsahují různý počet bílkovin a jsou z různých zdrojů - rostlinné a živočišné. Proteiny se dají užívat před tréninkem i po něm, nebo třeba do snídaní, dezertů i do slaných pokrmů.

K čemu jsou bílkoviny:

 Bílkoviny jsou nutné pro podporu růstu svalů, svalovou regeneraci po tréninku, ale stojí i za obnovou nervových tkání, tvoří trávící šťávy atd.

 Díky proteinovému prášku se do těla vstřebají mnohem rychleji, než z připraveného jídla, které se musí natrávit a projít mnoha procesy, než se dostanou třeba do samotných svalů. Právě v tomto má protein v prášku výhodu. 

Kolik proteinu mám vypít?

 Je dobré vědět, jaký by měl být tvůj denní příjem bílkovin (i ostatních živin), který si jednoduše spočítáš. Samozřejmě je dobré zohlednit pohlaví, věk a hlavně - jaké jsou tvoje cíle. Např. Kulturisté to mají s příjmem bílkovin zcela jinak, ale určitě by ses neměl/a řídit podle takových lidí, pokud tvoje sportovní výkony nejsou na takové úrovni. Důležité je vědět, čeho chceš ve sportu dosáhnout - např. shazování tuků, nabírání svalů atd. a tomu se přizpůsobí i tvůj denní příjem.

Chceš-li se některému sportu věnovat vrcholově, určitě máš nějakého trenéra, který by ti měl s tímhle individuálně poradit.

 Můžeš se mrknout na článek tady , kde máš podrobnější info o rozložení makroživin a vzorce pro jejich výpočty. 

Přiznám se, že nejedu tabulkově, jím hodně intuitivně a vím, že některé dny nedodržím svůj doporučený příjem bílkovin a nepociťuji na sobě žádné negativní důsledky. Toto je pouze moje zkušenost, ty si najdi svojí cestu, která ti bude vyhovovat. 

Kdy mám pít protein?

 PŘED TRÉNINKEM:

Někdo zařazuje protein před tréninkem z důvodu, že ti třeba nevyjde dobře jídlo před tréninkem a ty nechceš jít cvičit s prázdným žaludkem, tak je vhodné vypít protein. Jedna z né moc dobrých věcí je - jít cvičit o hladu (neplatí pro kradio). Protein vypij cca hoďku před tréninkem, zaručí ti to, že tělo bude budovat a regenerovat svaly. Protein se totiž tráví cca hodinku, oproti třeba masu, které se může trávit i několik hodin. 

PO TRÉNINKU:

Protein po tréninku je nejlepší volba, můžeš ho vypít téměř hned po docvičení a zaručíš tělu palivo, po kterém může budovat a regenerovat svaly. Palivo, které se rychle dostane tam, kam má, jak jsem psala výše. Pak cca hoďku po tréninku dodáš do těla klasické jídlo. S proteinem doplníš do těla i tekutiny, protože většinou se rozdělává do 0,3 l - 0,5 l. 

Někdo si po tréninku nosí krabičku s jídlem, ale protein se dostane tam, kam potřebuje mnohem dřív. 

Osobně piji protein tak 10-15 min po docvičení. Když ještě fungovaly posilky, tak jsem ho pila vždy ve sprše. 

Jaké proteiny používat?

Na trhu je celá řada proteinů, které obsahují různý počet bílkovin a jsou z různých zdrojů - rostlinné a živočišné. V tomto článku nechci rozebírat to, které jsou lepší, neboť já upřednostňuji právě ty rostlinné, ale je to čistě moje rozhodnutí a nikomu ho nenutím. Rostlinné proteiny mohou mít nevýhodu a to, že některé obsahují méně aminokyselin. Vždy si proto čti složení, případně se s někým poraď.

 Výborná volba je WHEY PROTEIN - výhodu má ve štěpení bílkovin, které se štěpí velmi rychle, oproti klasickému proteinu, aminokyseliny se do svalů dostanou právě během hodinky. Ostatní proteiny se štěpí o něco pomaleji. 

Míchat protein s klasickým mlékem je nevýhoda v tom, že se déle vstřebává, zpomalí se proces trávení - dělá to právě kasein. Někdo volí pití takového proteinu před spaním...

 Chuť proteinů se také hodně liší, jinak chutnají rostlinné a jinak živočišné. Né každý výrobce dokáže udělat dobrý protein. Pokud s proteiny nemáte žádnou zkušenost, než si koupíte 2,5kg balení, tak doporučuji raději koupit první vzorek nebo si ho zkusit ve fitku a pak si ho podle toho koupit. Často se mi stalo, že protein nebyl dobrý a málokdo ho pak vypije a už třeba proteinům nedá šanci. Některé jsou opravdu lahodné.

Jak používám protein já?

 Ráno si ho přidávám do různých kaší (necelou odměrku).

   Odpoledne ho piji někdy místo svačinky před tréninkem (když mi nevyjde jinak jídlo), podle toho pak i po tréninku (ale nepiji ho zároveň před tréninkem i po něm - vždy jen 1 dávka takhle odpoledne).

  Mixuji si ho s vodou nebo rostlinnými mléky.

 Přidávám do něj někdy i ovoce, kakao, semínka (konopné, lněné, slunečnicové aj.), občas kousek sušenky, rostlinné oleje (např. lněný, olej z vlašských ořechů, olivový aj.).

 Do pečení (pouze bez aspartamu!!!)- sladké dezerty, sušenky aj.

 Zmrzlina s ovocem, jogurtem, aj.

Většinou mi ke stravě vychází 1 dávka denně, někdy dám dvě, když mám celkově slabší jídlo.

 Proteinem nikdy zcela nenahrazuj veškerou stravu. Strava má být pestrá a vyvážená a určitě nedoporučuji pít třeba týden jen proteiny a nejíst normální jídlo - některé hubnoucí programy jsou na tomto založené.

 Používej rozum a řiď se svým tělem. Když budeš pít jen protein, dojde u tebe ke stažení žaludku a nebudeš do těla přijímat dostatek živin z ostatních potravin a to je pro fungování lidského těla dlouhodobě neudržitelné. Ještě jednou to zopakuji: Pokud se snažíš zhubnout, když budeš pít jen proteiny, tak až doděláš svojí ,,kúru” neudržíš to dlouhodobě, začneš jíst normálně a přibereš ještě 2x víc. Proteinem můžeš samozřejmě nahradit právě třeba svačinku, případně si ho dát jako druhou večeři, tak, aby ti to sedělo k tvému cíli a zapadlo do celkového jídelníčku. Nauč se jíst intuitivně, to je pro tělo i mysl nejlepší.

 Pamatuj - jídlo není trest, ani odměna!