0 CZK

PŘÍKRMY OD UKONČENÉHO 5. MĚSÍCE

Od ukončeného 5. měsíce pořád používám někdy k obědu skleničky, ale už více vařím, jinak miminko stále kojím. 

Den začíná kojením, někdy (po krušné noci, kdy se malej hodně budí a pořád pije), udělám k dopolední svačině kaši. Oběd máme zeleninový příkrm s přílohou, svačinka pak ovoce nebo ovocná přesnídávka nebo klidně obojí a večer dělám kaši do lahvičky - UMM Bimbosan (mrknout se na něj můžete zde) k němu přidávám pak nemléčné kaše - jáhlová z DM, pak rýžová, kukuřičná, ovesná a kombinace nemléčné od Nutrilonu - kupovány v Tescu. V noci stále kojíme. 

Jinak pokud dávám k obědu zeleninovou skleničku, tak i do ní přidám lžičku oleje a přílohu. 

Zelenina:

cuketa, brokolice, petržel, mrkev, batáty, brambory, dýně, květák, červená řepa, hrášek, kukuřice

Ovoce:

banán, meruňka, broskev, jablko, meloun, švestky, borůvky, hruška, maliny, ostružiny, rybíz

Přílohy:

špaldové těstoviny, jáhly, quinoa bílá, pohanka, rýže

Co ještě přidávám:

konopný olej, olivový olej, slunečnicový olej, vitamin B12 - 1 kapka (o vitamínech pro děti zde.)

Vždycky vařím zeleninu v páře a teď si již jídlo nezamražuji, ale vařím vždy jednu porci. Pokrm rozmixuji společně s přílohou a trochou kojenecké vody. Zkoušela jsem nechávat větší kousky přílohy, ale miminku to nechutnalo, proto mixuji všechno. Po vychladnutí přidám lžičku některého z olejů a od ukončeného 6. měsíce ještě 1 kapku vitamínu B12. 

Ovoce pokud je opravdu hodně zralé, tak držím v ruce a nechávám miminko vycucávat nebo ukusovat - třeba broskev či meruňka je měkká, takže miminko hezky ukousne. U melounu pozor - dávám jen vycucat, že držím v ruce, neboť meloun je moc tvrdý a miminko by si mohlo ukousnout moc velký kousek. Třeba malinu a ostružinu jsem rozmáčkla miminku do pusinky a z rybízu jsem vymáčkla jen šťávu. 

Příklady kombinací:

cuketa + petržel + batát + voda a příloha špaldové těstoviny 

dýně + brambor + voda + pohanka

dýně + batát + voda + quinoa

hrášek + brambor + rýže + voda

brokolice + batát + jáhly + voda

kukuřice + mrkev + quinoa + voda

cuketa + brambor + voda + pohanka

dýně + mrkev + voda + rýže

brokolice + batát + quinoa + voda

červená řepa + rýže + voda

mrkev + brambor + voda

dýně + mrkev + jáhly + voda

červená řepa + petržel + pohaka + voda

brokolice + brambor + rýže + voda

mrkev + brambor + cuketa + voda 

-ovoce vždy dávám jeden druh 

-zeleninu můžete kombinovat libovolně a množství příloh postupně zvyšujeme, ale pořád převažuje zelenina

Jídlo dávám miminku podle potřeby i pocitově. Stane se, že příkrm vůbec jíst nechce, tak ho normálně nakojím a pak si dá jen třeba svačinku ovoce a večer kaši. Třeba když mu rostou zoubky, tak nemá moc na jídlo chuť, takže se do ničeho nenutíme. Nemám ani žádný cíl ve směru, kdy chci přestat kojit. Nechávám to plynout a uvidíme, podle potřeb miminka, akorát teda doufám, že po tom roce už to dá bez mléka :) Jinak samozřejmě vím, že některé maminky kojí i mnohem déle a četla jsem, že některé děti mají třeba pak problémy s příjmem normální potravy. Osobně to mám tak, že když miminko začíná mít plnou pusinku zoubků (malej jich má už 6! na konci 6. měsíce), tak je již připraveno na příjem normální stravy a myslím si, že kojit zbytečně moc dlouho může být i na škodu, protože bych se bála, že čím déle to bude trvat, tím hůře se pak miminko této závislosti bude zbavovat. Také zkrátka nechci kojit chodící, zubaté dítě, ale každá maminka to má jinak a myslím si, že každá maminka sama nejlépe ví, co přesně jejímu děťátku vyhovuje a je pro něj nejlepší.