0 CZK

POMERANČ

To, že je pomeranč nabušený vitamínem C, ví asi každý, ale proč bychom je měli zařadit na naše jídelníčky? Jaké další pozitivní účinky může našemu tělu přinést popíjení pomerančové šťávy a jejich přímá konzumace? Co dělají pomeranče v krvi a pro koho jsou vhodné? 

Co pomeranč obsahuje?

Pomeranč je v podstatě taková vitamínová bomba. Podle barvy je jasné, že obsahuje i karoteny. Kromě vitamínů, obsahuje také minerály, hodně vody, nějaké cukry, maličko tuků, ještě méně bílkovin, trochu vlákniny a nula cholesterolu. 

Najdeme v něm:

Sodík, draslík, měď, vápník, železo, hořčík, fosfor, zinek a stopy manganu...

Vitamíny C, D, E, B6, B12, riboflavin, niacin, karoteny...

Největší podíl tvoří v pomeranči voda - na 100 g to je průměrně 86 g

Z minerálů má hodně draslíku - na 100 g 150 mg! Nejméně má pak zinku, mědi a železa.

Z vitamínů má pochopitelně největší podíl vitamín C - na 100 g něco mezi 44 - 79 mg!

Jaká je denní dávka vitamínu C pro sportovce a proč je důležitý?

Denní dávka vitamínu C by měla být u sportovce 500 - 1500 mg/den. U nesportovce alespoň 500 mg/den.

Znamenalo by to, vymačkat si šťávu z cca 5 pomerančů, abychom se dostali na nejnižší hranici za den.

Vitamín C syntetizuje kolagen v těle (šlachy, klouby), tím podporuje rozvoj síly i objemu svalu. Používá se též pro regeneraci po tréninku. Někteří vrcholoví sportovci si mohou nechat podávat vitamín C (nebo koktejl vitamínů) nitrožilně po extrémním výkonu (je to třeba známo u cyklistů).

V dnešní době si už takto podat vitamín může každý. Existují instituce, kde provádějí infuzi vitamínem C. Trvá to přibližně 15 minut a vstřebatelnost přes žilní systém je mnohem rychlejší, než orální podání.  

K čemu je prospěšný?

Určitě jste někdy slyšeli, že vitamín C pomáhá předcházet stárnutí pleti, tedy i buňěk. Měl by pomáhat i při nemoci k rychlejšímu uzdravení, doporučují se vyšší dávky, neboť část vitamínu je vyloučena močí. Pokud máte odvahu, můžete si zajít na infuzi, jak jsem psala výše. Infuze se doporučuje i při chřipkách a nachlazeních, vysokém stresu, nadměrné únavě apod. 

Vitamín C je vhodný celkově na podporu imunity a má protivirové účinky! Ovlivňuje metabolismus a je to i silný antioxidant (v kombinaci s dalším vitamínem - E). Pozitivně působí na mozek a může třeba předcházet vzniku rakoviny.

Díky obsahu vitamínu A může zase zabránit degradaci očí ve stáří. Vláknina v pomeranči pomáhá udržovat střeva a žaludek v kondici (obsahuje rozpustnou i nerozpustnou vlákninu). Může být vhodný i při zácpě. Pro využití s trávicím systémem je dobré konzumovat celý pomeranč, nejen šťávu. 

Pomeranče udržují stabilní hladinu cukru v krkvi, takže jsou vhodné i pro diabetiky! Pektin obsažený v ovoci snižuje cholesterol. 

Chronická únava může být také známkou nedostatku vitamínu C

Po sportu šťávu z pomeranče?

Po sportu je vhodné vypít šťávu z vymačkaných pomerančů, šťávu vypijeme co nejdříve po vymačkání. Použít můžete 2 - 3 pomeranče.

Pomeranč obsahuje cukr - glukózu! Tu spotřebovávají svaly při sportu a pomerančovou šťávou tam něco vrátíte zpět, pokud to uděláme do 45 minut, bude to pro tělo nejlepší. Doplníme tak rychlé cukry a nebudeme mít po sportu chuť na „něco dobrého". Tělo po výkonu ještě spaluje tuky a pomeranč mu v tom nijak bránit nebude. 

Při sportu se tělo dostává do stresového módu! Ano, sport v těle aktivuje stejné procesy, které se dějí při stresových situacích (zkoušky, pracovní pohovor atd. = zvýšené pocení, tlukot srdce, žízeň apod.). Šťáva z pomeranče obsahuje antioxidanty! Pomůže tedy nejen k regeneraci svalů, ale i mysl v bude v pohodě.

Šťáva z pomeranče je tedy ideální varianta po sportu! Nemusíte utrácet za BCAA apod. (i když pomeranče v určitém období vyjdou i dráž :). 

Osobně mám období, kdy po sportu jedu šťávu z pomerančů a pak zase období, kdy si dávám bcaa. Střídám to podle toho na co mám chuť. Univerzální návod neexistuje. 

Vitamín C je rozpustný ve vodě a tělo si ho neumí samo vyrobit, proto je jeho přísun v potravě, případně v suplementech pro člověka nezbytný! Celkově díky konzumaci citrusů - nejen pomerančů, ale i citrónu, grepů, limetek apod. snižujeme riziko chronických onemocnění. 

Upozornění: Nadměrnou konzumaci vitamínu C, raději konzultujte se svým lékařem. Článek je psát pro zdravé lidi, kteří netrpí žádným chronickým či jiným závažným onemocněním. V takových případech je vždy nutné konzultovat vše se svým lékařem. Bohužel citrusy také nejsou vhodné ke konzumaci pro lidi s alergiemi a malé děti by je neměly konzumovat do určitého věku. Já jsem začala pomeranč synovi dávat po prvním roce. Oproti tomu však správná hladina vitamínu C v těle, může zase alergiím předcházet. V případě, že nemůžete citrusy, můžete Céčko suplementovat. 

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pomeran%C4%8D

https://www.rehabilitace.info/vyziva-a-jidlo/pomerance-a-zdravi-duvody-proc-si-je-dat/

https://www.kaloricketabulky.cz/potraviny/pomeranc

https://www.zenysro.cz/blogy/zdravi-a-zivotni-styl/pomerance-oranzove-citrusy-plne-nejen-vitaminu-c-proc-je-jist-kazdy-den

https://www.magazinzdravi.cz/pomeranc