0 CZK

PITNÝ REŽIM PŘI CVIČENÍ

Obecně je důležité doplňovat během sportu tekutiny, o které přicházíme a mít vždy pití s sebou (potem, dechem, močí…). Pitný režim při cvičení není dobré podceňovat, protože může vést i ke zdravotním potížím, které se dostavují již během samotného výkonu. Článek vám odhalí, jak často během cvičení pít, co je nejvhodnější a pro inspiraci uvedu vždy to, jak dávkuji pití během sportu já.

Co pít?

Pít můžeme v podstatě ,,cokoliv", co nám bude vyhovovat, ale vždy bychom měli zkusit zohlednit to, jak nám to zapadá do celkového plánu. Pokud zrovna redukujete, musíte si ohlídat i kalorický příjem, který je v tekutinách a zahrnout ho do celkového příjmu. Zde by určitě nebylo vhodné popíjet při tréninku Colu a ,,šidit" pak vyváženou stravu, protože Colou si  zbytečně navýšíte kalorie. Pokud to neřešíte, tak je stejně fajn, dodat tělu něco, co pro něj má smysl a je přínosem. 

water-solid.svg Vhodná: obyčejná voda, ale když vám nesedí, což se stává, můžete si do ní hodit šumivou tabletu - třeba hořčík nebo přidat trochu iontového sirupu :). Vyzkoušet můžete i pitíčka, jako třeba carnitin atd. - mají přímo ve fitness centrech. U takových pitíček bych si ohlídala složení, ať do sebe zbytečně nedáváte chemii/cukry navíc. Pití můžete i střídat. Někdy si dát vodu, jindy ionťák atd.

NEVHODNÉ:

beer-solid.svgRozhodně během cvičení nepijte alkoholické nápoje, protože negativně ovlivňují působení na naše svaly a mysl. Stejně tak se nedoporučuje alkohol ani po výkonu, protože vede k HORŠÍ REGENERACI. Tělo se musí zaměřit nejprve na odbourání alkoholu ven z těla (je to jed) a až poté na regenraci svalů atd. 

braille-solid.svgbublinkové nápoje - nejsou obecně vhodné při sportu - mohou nadýmat/říhání/bolesti břicha, ALE někomu mohou vyhovovat.

github-alt.svgNejčastěji piji vodu, občas hodím hořčík a ve fitku jsem si ráda dávala jonťák - ten od nich, většinou mají na výběr příchutě

pitný režim při cvičení

stopwatch-solid.svg

Kdy pít?

Doporučuje se:

1) před samotným výkonem. Můžete dát 100 - 200 ml. Zjistěte si, kolik můžete vypít, aby vám to nedělalo potíže.

github-alt.svgJá se obvykle napiji cca 100-150 ml vody.

2)během výkonu - v pauzách nebo po cca 10-15 minutách. 

github-alt.svgVyhovuje mi pití pár loků a klidně skoro v každé pauze. Někdy jen jeden lok, někdy 3…Když cvičím břicho, tak obvykle piji méně, než když cvičím jiné části těla.

3)po výkonu - napít se dostatečně, může to být až 500 ml vody, ale obecně se doporučuje jednorázově 250 ml, zbytek dopíjet postupně. Záleží i na vašich proporcích atd. Obecně nelze stanovit přesný obsah, pro každého stejně.

github-alt.svgJá si obvykle dávám nakonec BCAA (cca 200 ml) nebo si vymačkám 2 pomeranče, když mám na ně chuť. Ovocem doplním rovnou i část vitamínů, minerálů a sacharidů. 

Všichni mají vypít stejně?

Samozřejmě, že NE. Pitný režim si musíte upravit, podle sebe a toho, jak vám to bude vyhovovat. Udává se cca 30 - 45 ml / 1 kg tělesné hmotnosti. Zde záleží na více faktorech - věk, pohlaví, druh sportu, celková kondice, u žen i cyklus atd.

times-circle-solid.svg Nesnažte se tedy mermomocí do sebe natlačit X litrů tekutin za sport, když vás potom bolí třeba břicho.

times-circle-solid.svgPři cvičení by vám nemělo - žbluňkat v žaludku nebo v něm tlačit, neměli byste říhat (nadměrně, stát se to může samozřejmě)

times-circle-solid.svgNeměla by se vám motat hlava, bolet hlava - to může být známka naopak nedostatku tekutin, během tréninku. 

github-alt.svg Obvykle vypiji během 1 hodiny tréninku 1,3 litru tekutin.

balance-scale-right-solid.svg

heart.svg

Pití a celkové zdraví

water-solid.svg Pití si noste i na výlety, procházky a nezapomeňte doplňovat tekutiny pravidelně. Nemusíte se přepíjet, ale zavlažujte se - jsme přece z vody, potřebujeme jí.

water-solid.svg Správný pitný režim také souvisí s celkovou kondicí a zdravím. Nevhodný pitný režim nás může brzdit v progressu - hubnoucím, ale i výkonnostním. 

water-solid.svg V zimě v menším teple, nemusíte pociťovat takovou ,,žízeň”, ale přesto tekutiny doplňujte.

coffee-solid.svg Pokud si před tréninkem nebo během něj, dopřáváte kávu - pitný režim si ohlídejte ještě víc a nezapomeňte doplnit i vodu. Káva dehydratuje, tak aby vás třeba nezačala bolet hlava. Káva vás může k tréninku hezky povzbudit, ale pozor, když kofein přestane účinkovat, energie se může rychle ztratit.

leaf-solid.svgZelený čaj je mnohem lepší volba, doplníte tekutiny a ještě vás nabudí. Energie z čaje se uvolňuje postupně a v jeho závěru nedochází k ,,vyšťavení", jako u kávy. Pokud potřebujete něco silnějšího, dejte si storm matchu, ale k ní už budete potřebovat i vodu. Osobně i k čaji u sportu, doporučuji i vodu. 

Pole s hvězdičkou * jsou povinná.

Přidat komentář

Přehled komentářů

    Napište první komentář!