0 CZK

PITÍ PŘI JÍDLE?

Popíjení během jídla a následné větší napití po jídle, je jeden z horších návyků, které si tvoříme už možná od dětství. Pochopitelně malým dětem se těžko vysvětluje, že to není nejvhodnější a ani je to nijak nezatěžuje. Dospělí lidé pak mohou mít i určité potíže, pokud se přepíjí při jídle nebo se hodně napijí před jídlem či po něm. Napadá tě, proč to není vhodné?

Dva nejzásadnější problémy, které přináší pití u jídla jsou tyto:

  1. Žaludek se zaplňuje tekutinou.
  2. Ředí se žaludeční šťávy, které mají trávit jídlo.

Žaludek se zaplňuje tekutinou:

Logická věc, která je jasná asi všem. Množství pití nám zaplňuje žaludky a můžeme se díky tomu cítit sytější dříve, než ve skutečnosti jsme. Nesníme potom dostatečné množství potravy a to přináší následně dřívější hlad, případně chutě i chutě na sladké a další dobrůtky. Dostatečně vyživené tělo si obvykle neříká o doplnění další potravy v podobě sladkostí hned po jídle.

Někdo tento bod může brát jako plus, obzvlášť člověk, který se snaží hubnout. Nemyslím si, že to je ideální volba, jak oklamat žaludek, že jsme sytější, než ve skutečnosti jsme. U hubnutí je důležitý kalorický deficit, kterého nedocílíme tak, že si budeme plnit žaludky tekutinami. 

Ředí se žaludeční šťávy:

Žaludeční šťávy mají v žaludku dále zpracovávat přijaté potraviny. Když pijeme, ředíme si je a může docházet i k horšímu trávení. 

Můžeme se tím zpomalovat i metabolismus a pokud se třeba snažíme hubnout, toto může být jednou z příčin, proč to nejde tak dobře, ale nemusí to tak platit vždy.

Obě dvě výše zmíněné věci dohromady, pak mohou přinášet i další problémy např. plynatost po jídle, nafouklé břicho, křeče v žaludku a další.

Jaká je optimální doba pro pití před a po jídle?

Ideálně napít se 15-20 minut před jídlem - nevypít litr.

Minimálně 30 minut po jídle. Po jídle si můžeš vyčistit zuby, případně vypláchnout ústa vodou.

Nejlepší volba tekutiny:

Překvapivě voda. 

Mám žízeň při jídle:

Také se to stává a jediné řešení je, pít po malých doušcích. Nevyklopit do sebe během jídla 0,5 litru tekutiny. Stačí přiměřeně zapíjet.

Co mám dělat, když mám žízeň hned po jídle?

Můžeš si zkusit nejprve vypláchnout ústa vodou, když to nepomůže, tak se napij. Dej si doušek, dva a zkus počkat. Příště dobu můžeš mírně prodloužit. 

Nejhorší kombinace:

Alkohol a česká kuchyně. Dát si svíčkovou se šesti knedlíky a zapít pivem - jednak těch kalorií, které v takovém pokrmu člověk přijme a pak - nutričně nevyvážené jídlo, velké množství tekutiny….Jo, chápu, že někdo to má rád a nevadí mu, že potom má nafouklé břicho a nemůže se hnout, ale jestli ti jde o hubnutí, tak tyhle kombinace alespoň v počátku své cesty - vynechej.

Jste to, co jíte:

Možná jste někdy viděli známý záběr z pořadu Jste to, co jíte, jak tam paní doktorka lije tekutiny do potravin a říká lidem, že tohle se jim tvoří v žaludku…Můžeš si to vždy také představit a pak třeba po pití sáhneš až s menším časovým odstupem. 

Všechno je propojené se vším, stačí se vždy jen trošku zamyslet, jak věci fungují a vlastně nám to i samotným dojde a pochopíme to.

Dostatečný pitný režim je zásadní pro správné fungování našich těl a samozřejmě i pro vylučování. Jestli po jídle cítíš některé zdravotní obtíže, můžeš zkusit pít méně. Vždy musíš sám/sama na sobě zkusit, co ti bude nejvíce vyhovovat. Hledej rovnováhu!