0 CZK

OREO vs. LANNY and LARRY´S

Srovnávačka dvou typů sušenek, které na první pohled vypadají skoro stejně! Přesto jsou jedny z nich o něco více výživnější. Článek je takovou mini rezencí, kde zhodnotím i chutě, samozřejmě je to dost subjektivní názor, protože každý má rád něco jiného. Ještě rovnou zmíním, že nejsem zvyklá na příliš sladká jídla. První část článku popíše jednotlivě každé sušeny zvlášť a v závěru bude srovnávačka, podle mých chutí.

OREO

Kde je koupím?

Orea se dají koupit snad všude...i když než jsem je sehnala, byla jsem ve 4 obchodech! Norma, trafika ani Lidl je nevedly. Uspěla jsem až v Penny Marketu, ale vím, že je mají i v jiných obchodech.

Kolik stojí?

Za maličké balení 44 g - 4 sušenky jsem dala 25 Kč (při balení 18 ks - by to vycházelo na 112, 50 Kč).

Jak vypadají?

Dvě tenké tmavě hnědé sušenky s nápisem oreo, které mají uvnitř tenkou vrstvu krému. Často se mi stalo, že se lámou.

Složení:

Červeně jsem vyznačila to, co mají ve složení společné.

Pšeničná mouka, cukr, palmový tuk, řepkový olej, kakaový prášek se sníženým obsahem tuku 4,5 %, pšeničný škrob, glukózo-fruktózový sirup, kypřící látky (uhličitany draselné, uhličitany amonné, uhličitany sodné), jedlá sůl, emulgátory (sójový lecitin, slunečnicový lecitin), aroma.

LANNY and LARRY´S

Kde je koupím?

Sušenky jsem v běžném obchodě v Plzni ještě něviděla. Objednávám je přes internet, kde je má více eshopů.

Kolik stojí?

Balení 244 g - 18 sušenek - se pohybuje okolo 139 Kč (Při balení 4 ks by to vycházelo na 30 Kč).

Jak vypadají?

Dvě o trochu méně tmavě hnědé sušenky s nápisem Lenny and Larry´s, které jsou slepené tlustou vrstvou krému. Sušenky jsou mnohem vyšší a nelámou se.

Složení:

Červeně jsem vyznačila to, co mají ve složení společné.

proteinová směs (pšeničný lepek, hrachový protein, rýžový protein), vláknina z kořene čekanky, palmový olej, práškový cukr (cukr, kukuřičný škrob), třtinový cukr, přírodní aromata, celozrnná pšeničná mouka, kypřidlo (prášek do pečiva, monocalcium fosfát), sůl, slunečnicový lecitin.

Jaké jsou nutriční hodnoty ve 100 g?

OREO LENNY and LARRY´S
Energetická hodnota 1990 Kj/ 474 kcal 1866 kJ/ 444 kcal
Tuky 19 g z toho NMK - 5,2 g

18,5 g z toho NMK - 7,4 g

Sacharidy 68 g z toho cukry 38 g

33,3 g z toho cukry 22,2 g

Bílkoviny 5,4 g 22,2 g
Vláknina 2,7 g 14,8 g
Sůl 0,74 g 1,1 g

Podle tabulky nutričních hodnot, můžete vidět, že Oreo jsou na tom o něco hůře. Dalo by se říct, že je to jen cukr, který vám nic jiného do těla nedá. P.S. na PC je tabulka přehlednější.

Srovnávačka:

Vzhled:

Vzhledově vypadají sušenky skoro stejně a myslím, že z dálky by je člověk nepoznal. Kdybychom jim odmazali nápisy, tak bychom je od sebe rozeznali na první pohled. Vzhledově jsou Oreo sušenky o trochu tmavší, mnohem tenčí a mají tenkou vrstvu krému. Lenny jsou vyšší a mají i více krému - když sušenky dáte vedle sebe, vidíte rozdíl.

Chuť:

Sušenka Oreo je sladší, snadno se ukousne, začne se hned drobit - rozpadá se. Dvě kolečka jdou od sebe špatně oddělit, aniž by se rozlomila a drobila. Většinou nezůstane krém jen na jednom kolečku. V balení jsou často sušenky rozlámané.

Krém Oreo je více mazlavý, připomíná konzistencí máslo (v pokojové teplotě). Krém má velmi jemnou strukturu a na jazyku zůstává mastnota. Krém je strašně sladký. Tady bych dala chuť sladkosti 9 z 10.

Lenny je méně sladká, tvrdší, nedrobí se. Dvě kolečka se od sebe dají snadno oddělit a sušenky se nerozpadnou. Krém zůstane jen na jednom kolečku. V balení nebyly nikdy sušenky rozlámané.

Krém Lenny je hrubší, nerozpouští se na jazyku a zanechává menší mastnotu na jazyku. Není tak strašně sladký, ale i tak je dost sladký. Chuť sladkosti je 6 z 10.

Výsledek?

Celkově tedy Oreo sušenky bych připodobnila k přeslazené, nutričně nulové hmotě, která člověka jen zaplácne, ale nedodá mu vůbec nic (kromě zmíněných cukrů) a za chvíli má člověk ještě větší hlad. Cenově jsou sice o trochu levnější, ale není to propastný rozdíl. Složením obsahují zbytečné nesmysly - jako třeba kypřidla, která pro sušenku nemají vůbec žádný význam. možná jen ten, že je křehčí.

Lenny jsou méně sladké, ale pořád jsou na můj vkus docela sladké. Výživově jsou na tom mnohem lépe než Orea. Složení mají o něco lepší, není v nich tolik ingrediencí. Cenově jsou trošku dražší, ale rozdíl není natolik markantní. 

Kdybych měla chuť na sladké, tak raději sáhnu po Lenny and Larry´s, protože alespoň dodají tělu i něco navíc než jen cukr i když kaloricky jsou na tom podobně. 

Orea jsou vyhnány obrovskou reklamní kampaní, kde se zapojili i známé osobnosti, neznamená to však, že jejich konzumace je správná. Nadměrná míra cukru ve stravě vede ke zdravotním potížím a obezitě. Obzvlášť u malých dětí si musíme dávat pozor, co jim budeme dávat, abychom jim neudělali špatné návyky hned od dětství a taková ta věta: ,,on/ona to vyběhá" - tu bych raději vynechala :). V každém případě, každý jsme zodpovědný za to, co jíme.

Tak jaké byste si vybrali vy?

Pole s hvězdičkou * jsou povinná.

Přidat komentář

Přehled komentářů

    Napište první komentář!