0 CZK

TRÁPÍ TĚ NAFOUKLÉ BŘICHO?

Poslední dobou se setkávám s tím, že vidím extrémní fotky nafouklého břicha a u toho popisek, že to je vlastně normální a že to dotyčné osoby mají přijmout a netrápit se tím. Samozřejmě, že lehké nafouknutí břicha po jídle se stává a je to dáno tím, že se zpracováva potrava, pracují střeva atd. a přijaté množství potravy se musí na těle nějak projevit. Uvedu ještě na pravou míru, že nejde o nafouklé břicho, jako žaludek, ale o nafouklá střeva. Žaludek je uložený až nad pupíkem. 

Střeva patří mezi orgány, které mají velmi důležitou roli pro správně fungování našeho organismu a toho, abychom se dobře cítili. Když nám střeva fungují tak, jak mají, pak se nám neděje pravidelně extrémní nafouknutí.

Když máme extrémně nafouklá střeva, znamená to, že něco neděláme správně a konejšit se tím, že to tak má skoro každý, není zcela ideální. Tady jsou moje poznatky a netvrdím ti, že to musíš mít stejně. Snažím se ti ukázat, že každý to může mít jinak a ty musíš najít to svoje. Můžeš klidně hledat i pár let...

Co může stát za nafouklými střevy (příklady):

  • nevhodná skladba jídelníčku - moc sacharidů ve stravě - bakterie se množí a dochází ve střevech k plynatosti, právě vlivem bakterií, moc bílkovin ve stravě - trávení např. masa trvá poměrně dost dlouho a může to zatěžovat naše střeva, moc tučná jídla - fastfoody apod. - tam je kombinace více věcí dohromdy...
  • nevhodná kombinace jídel - toto má každý jinak, musíš zkoušet
  • moc vlákniny - velké dávky vlákniny najednou mohou nafukovat břicho (ale většinou takovou příčinu lidé nemívají, obecně má populace ve stravě vlákniny nedostatek)
  • droždí v čerstvém pečivu - můžete čerstvé pečivo zkusit konzumovat až další den...
  • přirozeně nadýmavé potraviny - např. lušteniny - stačí zařadit do jídelníčku častěji a tělo by si mělo zvyknout, pak některé druhy zeleniny s tím se extra nic dělat nedá...
  • hormonální nerovnováha - některé ženy mohou mít nafouklá břicha před MS (aktuálně studuji možnosti), ženy v přechodu také mohou trpět na nafouknutá bříška, (u mužů nemohu posoudit, vyloženě jsem neslyšela, aby si nějaký stěžoval, třeba když byl v přechodu)
  • alergie na laktózu - o které ještě ani nevíte. Někomu nedělají mléčné výrobky dobře nebo některé jejich kombinace - např. káva s mlékem...Můžete zkusit bezlaktózové mléčné výrobky, případně zkusit rostlinnou alternativu...
  • alergie na lepek - stejné jako u laktózy, někomu zkrátka nesedí lepek, ale testem to nemá potvrzené...
  • nedostatečný pitný režim - s tím i potíže horšího vylučování (zácpa)
  • pitný režim na bázi bublinkových nápojů
  • některé léky
  • alkohol, kouření, káva - kombinace nebo i jednotlivé věci samostatně mohou mít vliv na nafukování břicha

Moje zkušenost a jak to dělám já (co může mít vliv na nenafukování břicha):

  1. Každé ráno užívám supergreens - to je za mě naprosto top věc. Supergreens funguje mj. i tak, že pomáhá odvádět nečistoty ze střev. 
  2. Nekonzumuji mléčné výrobky, není to kvůli alergii, ale prostě mi to nevyhovuje a znám již mnoho lidí, kteří když je vynechají, tak přestanou mít potíže s nafouklým břichem.
  3. Nekonzumuji ani žádné živočišné výrobky - ani vajíčka. Tohoto bodu se trochu bojím, ale přesto ho sem zahrnu. Ty víš, že ti nikdy nic nenutím a že jsem pro, aby každý rozhodoval o svém životě samostatně. Tento bod uvádím jen proto, že to takto dělám já a může to mít vliv i na nafouknuté břicho. Maso se tráví x hodin a ,,hnije” ve střevech i měsíc (bohužel to je fakt, ne můj výmysl). Můžeš zkusit alespoň konzumaci omezit. Případně zkus zařadit jeden den bez masa a uvidíš, jak se budeš cítit. Nemusíš se bát, že nebudeš mít bílkoviny nebo, že přijdeš o svaly atd…Lepší by byl třeba týden, aby se tělo vyčistilo...
  4. Nepiji bublinkové nápoje, ani ty slazené - džusy, coca coly, sprite, limonády, soda stream…
  5. Nejím zbytečně sladkosti - dorty, sladké pečivo, bonbony, sušenky atd. - přemíra cukrů ve stravě způsobuje množení bakterií ve střevech a to pak může být důsledkem plynatosti a pocitu nafouklého břicha. 
  6. Chodím každý den na toaletu (bobo). Vím, že tohle téma je na nic, ale je to přirozená součást života. Pravidelné vylučování je 100% důležité pro správné fungování těla. Pokud nemáš pravidelnou stolici, můžeš zařadit více vlákniny do stravy nebo se opět vrátit do bodu 1. Určitě zapracuj na pravidelnosti.
  7. Nepiji kávu 
  8. Né vždy dostatečně piji, takže si nemyslím, že pitný režim by u mě toto ovlivňoval, ale u někoho to může být příčina.
  9. Nepiji před jídlem, při něm ani hned po něm - když mám žízeň, tak se trochu napiji, ale vyloženě nedám u jídla 0,5 litru...
  10. Nevyhýbám se tzv. nadýmavým potravinám a nemám potíže po jejich konzumaci. Obvykle lidé nejedí např. luštěniny pravidelně a poté když je snědí ještě např. Čočka v kombinaci s cibulí a uzeným masem - divíš se, že to nadýmá???
  11. Nejím klasické pečivo -  bílé rohlíky, klasické chleby atd. Občas si je dám, ale nemám to pravidelně.

Ano, život si užívám i přesto, že nejím jídla, ze kterých mají jiní lidé velké prožitky. Když mám chuť na zmrzku, tak si jí dám, ale nesním celou krabici (většinou), dám si pár lžiček a jsem spokojená. Když se stane, že zbouchám větší množství, tak to na těle cítím a nelíbí se mi to, proto to nedělám (bolí mi břicho)...Často je to v jídle o závislostech, zvycích a nepřesných informacích. Jídlo neberu jako trest, ani jako odměnu. Nejedu styl - dnes jsem si dala těžký trénink, tak se odměním zmrzlinou, ale taky si dám ráda i jídlo, které běžně nejím - je to součást života.

Máme hodně možností v jídle a jsem pro, aby člověk ochutnal co nejvíce věcí a zažil tady na Zemi co nejvíce zážitků, ale nejsem pro, aby se jídlo stalo středobodem, který nám musí ovládat život. Nerozlišuji lidi, podle toho, zda konzumují všechno, nebo něco vyřazují. Dívám se na člověka, jako na celek. Doufám, že to, že jsem prozradila něco více o mé stravě nezpůsobí to, že se naštveš nebo urazíš (občas se to stalo). 

Jak to můžeš zkusit vyřešit?

Pokud se rozhodneš řešit příčinu svého nafouklého břicha, pak nečekej většinou zázrak za jeden nebo dva dny. Když budeš zkoušet vyřazovat některé potraviny, je potřeba vydržet minimálně týden (je nejíst), ale již po jednom dni se ti může udělat lépe. Nemusíš dělat ani nějaké radikální změny z minuty na minutu. Pokud se rozhodneš vyřadit třeba sladkosti, ale tvoje tělo bylo doposud zvyklé na vysoké dávky cukru, tak doporučuji ubírat raději postupně. Jinak to může dopadnout tak, že týden vydržíš nejíst sladkosti a další den se tak přejíš, až ti bude špatně. Vždy se snaž přemýšlet nad tím, aby to pro tebe byla co nejvhodnější cesta a udržitelná.

Jestli už jsi vyzkoušel/a všechno možné a opravdu to dodržoval/a a stále máš extrémně nafouklé břicho, pak se s tím můžeš jedině smířit a neřešit to. Občas na sebe máme moc kritický pohled a někdy se nám zdá, že jsme jako balóni, ale ve skutečnosti to tak nevypadá. Některé dny se mi také bříško nafoukne nebo se necítím 100% a to je asi normální, ale takové dny nepřevažují. Dělejme vše hlavně proto, abychom se cítili příjemně v našich tělech, tělo nám nemá překážet - potřebujeme ho! :-D