0 CZK

METR VS. VÁHA

Hubnutí nebo nabírání - věčné téma, které mnoho lidí neustále řeší, někdo dokonce i opakovaně za život. Nejlepší je, najít stabilitu, najít to, co vyhovuje nejvíce nám samotným, protože každý člověk je individuální. Inspirace je důležitá, ale není to řešení pro nás konkrétně. Každý musí sám na sobě zkoušet a zjišťovat, jak tělo funguje. Často se při své cestě upínáme na nepodstaté věci, které nás mohou brzdit v našich výkonech. Chystáš se zrovna hubnout, přibírat nebo tvarovat? Připrav si váhu, metr, papír a fotoaparát!

Jaká je ta pravá hmotnost?

První a podstatná věc na úvod:

  • neupínej se k váze
  • nestanovuj si cíle, na základě váhy
  • nebuď nešťastný/nešťastná - když uvidíš váhu stát, přestože cvičíš a dodržuješ zdravou stravu

Pravá hmotnost, podle mě - neexistuje. Každý člověk má jinou genetickou výbavu, jinou stavbu kostry atd. Také záleží na sportu, který si vybereme dělat - ten tvaruje postavu/části těla různě. 

Osobně váhu používám, ale nestanovuji si na základě ní cíle. Váhu používám orientačně, nevážím se pravidelně (každý den). Situace bude jiná pro vrcholové sportovce.

Pozor! Během dne, se tvoje váha mění a je to naprosto přirozené. U žen se váha také mění před menstruačním cyklem, během něj a může i chvíli po něm. 

Váha se může měnit i stresem, nedostatečným spánkem, dlouhodobým užíváním léků aj. 

Není možné, aby váha byla kontinuálně stejná celý den, nebo celý měsíc či rok - zkrátka to NELZE.

Nauč se, neupínat se k váze! Neměj z toho pošahanou snahu, dostat se na svoje vysněný číslo. Jeden čas jsem se také hodně a pravidelně vážila, neustále převažovala a stresovala, když se váha náhodou zvýšila, postupem času jsem pochopila, že to není o ručičce na váze. 

Kdy se vážit?

Nejvhodnější doba na vážení, je ráno na lačno a bez oblečení, nejlépe vždy ve stejnou hodinu. Pokud se pak převážíš večer, zjistíš, že ti váha kolísá nahoru - můžou to být i 2 kg a je to v pořádku!

Nejlepší zjištění, jak funguje tvoje váha je to, že se budeš např. 1 měsíc pravidelně vážit každé ráno a údaje si zapisovat. Pamatuj, že pokud sportuješ, budeš nabírat svalovou hmotu a svaly jsou těžší než tuky! Proto je možné, že místo poklesu váhy, uvidíš naopak její stoupání. Nepropadej panice, protože teď už víš, proč se to děje. 

Další možnost:

Chceš zhubnout nebo přibrat? Doporučuji ti na začátku cesty, zajdi si někam na přístroj inbody - změří ti to přesně veškeré hodnoty v těle a budeš vědět, jak na tom jsi. Kolik % tuku nebo vody máš v těle.

Měření:

Mnohem spolehlivější metoda, oproti vážení, je měření! Stačí ti na to klasický krejčovský metr, případně provázek a pravítko.

Míry jsou lepším ukazatelem toho, jak na své postavě pracujeme, protože díky sportu, se postava mění a váha může dokonce stoupat! 

Jak se správně změřit?

Měříme nahé tělo. Pokud to není možné, meříme ve spodním prádle, které musíme v průběhu celého i opakovaného měření – používat STEJNÉ!

Výhoda je, když máš někoho, kdo ti míry odebere, ale není to nutností. Při měření stůj rovně, ale nezatahuj bříško ani hrudník. Snaž se stát přirozeně.

Míry odebírej vždy ve stejný čas. Můžeš si stanovit ráno na vážení, měření a focení.

  • Hrudník: u mužů: meříme co nejvýše v podpaží, při maximálním nádechu.
    u žen: přes nejvyšší bod prsů (bradavky), při maximálním nádechu.
  • Pas: měříme v nejužším místě v pase. Stůj vzpřímeně, uvolni břicho, dýchej přirozeně.
  • Boky: měříme v nejširším místě.
  • Paže: měříme obvod zatnutého dvojhlavého svalu pažního (bicepsu). Paže je pokrčená.
  • Stehno: mírně rozkročíme nohy, měříme pod rýhou hýžďového svalstva.
  • Lýtko: Zatnuté, stoj na špičce, měříme v nejširším bodě.

Nezapomeň odebrat míry z každé ruky i nohy :-)

Míry máme a co dál?

Fotografie:

Fotografie je skvělý ukazatel a porovnávač. Na začátku svojí cesty si udělej pár fotek. Foť se ve spodním prádle - zepředu, z boků a zezadu. Můžeš si udělat dvě varianty fotografií - jednu v povoleném stavu a jednu v zatnutém. Doporučuji se fotit poté vždy ve stejném spodním prádle (protože některé spodní prádlo může opticky klamat).

Foto zepředu a zezadu:

  • rovný postoj, pohled před sebe
  • ruce podél těla
  • nohy na šíři ramen

Foto bokem:

  • rovný postoj, pohled před sebe
  • ruce v předpažení
  • nohy na šíři ramen

Fotografie doporučuji fotit také ráno, hned po vážení či měření. 

Shrnutí:

Začínáš se svojí sportovní kariérou a chceš vidět výsledky? Zvaž se, změř se, vyfoť se a toto dělej každý týden, ve stejnou dobu, na lačno a třeba v neděli. Nedělej to každý den, nemělo by to extra smysl a zbytečně by se tvoje mysl soustředila na čísla, která vidí a která vidět chce a stresový faktor by mohl ovlivňovat tvoje výsledky.

Pokud se snažíš zhubnout, musíš být v kalorickém deficitu, neznamená to však, že budeš ubírat jídlo, až nebudeš jíst vůbec nic. Tělo potřebuje živiny, aby mohlo správně fungovat. Znamená to - mít větší výdej, než je příjem. Bojuj statečně, netrap se ani netýrej hlady! Pamatuj, že někdy jde jen o krátkodobý stav, např. když potřebuješ zhubnout z nadváhy do normální váhy, tak všechna striktní omezení v jídle - jsou jen dočasná! Až se posuneš blíž tomu, čemu chceš, tak si také můžeš znovu dopřát kousek dortíku atd. 

Držím ti palce a klidně mi napiš, když budeš chtít s něčím poradit! Můžeš mě i označovat na instagramu, ráda se podívám, jak se ti daří a inspirujeme další lidi!