0 CZK

LONDÝN: 4 DNY

Do Londýna na otočku, na nákupy i za dobrým veganským jídlem. Výlet nebyl na památky, které jsme viděli již před 4 lety, ale tentokrát jsme to brali jen jako food turismus a nákupy oblečení/ hraček. Cestovali jsme se synem (3 roky) a bez cestovky, jak jinak :)

Letenky

Letenky jsme nakoupili přes oficiální stránky, asi dva měsíce dopředu. Odkaz na stránky https://www.ryanair.com/cz/cs.

Odlet jsme měli z Letiště Václava Havla a přílet byl do Stanstedu, což není hlavní letiště v Londýně a do centra se poté musí ještě cestovat. Nicméně spojení mají výborné a přesné.

Letenky jsem kupovala dle ceny, která nebyla nejnižší, protože jsme kvůli synovi nechtěli cestovat moc brzy ráno a ani moc pozdě večer, takže letenky byste sehnali i levněji, pokud máte větší děti nebo chcete cestovat sami.

Nás letenky pro 3 osoby (z toho 1 dítě) s jedním odbavovaným zavazadlem vyšly na: 4 500 Kč a kupovala jsem je v září 2022.

Londýn letadlo

Vlak z letiště

Z letiště jsme zvolili express vlak, který jsem zarezervovala ještě normálně z Čech. Vlak pro dvě dospělé osoby i se zpáteční jízdenkou nás vyšel na 1 600 Kč (děti do 5 let neplatí). Jízdenku jsem si doma vytiskla i s časy, kdy vlaky jezdí. Jízdenku můžete uplatit v objednaný den, ale ve kterýkoliv čas a zpáteční jízdenka musí být uplatněná do 1 měsíce a není vázaná na datum ani na čas. 

Na vlak se z letiště dostanete snadno, nástupiště je přímo v podzemí letiště a je to velmi dobře označené. Přes turnikety nezapomeňte pípnout vaši jízdenku a při výstupu ji pípněte znovu. Nechodí tam průvodčí, jako v našich vlacích, ale u vstupů a výstupů je kontrola, která se dívá, zda vstupenky odpípnete. 

Celkem jsme za metro a za vlak projezdili za 4 dny kolem 1 000 Kč na 2 osoby (dítě neplatilo), plus ten expres vlak z letiště. Celkem tedy kolem 2 600 Kč.

Hotel

Ubytování jsem našla na Booking.com a prioritní pro mě při vyhledávání bylo hodnocení hotelu i cena. Vzdálenost od centra Londýna nehrála takovou roli, ale chtěla jsem, aby tam byl dobrý spoj. 

Tato kritéria splnil hotel The Royal Oak ve Woodfordu

Ubytování na 3 noci a 4 dny i se snídaní, pro 2 dospělé osoby a jedno dítě nás vyšlo na 10 400 Kč, přes booking (jsem v programu Genius, kdyby někdo chtěl ubytování levněji, vezmu vám to na sebe). 

Do ubytování jsme se dostali příměstským vlakem, vystupovali jsme ve stanici: Highams Park a do hotelu došli pěšky. Od vlaku to bylo cca 10 minut

V okolí hotelu nás zajímalo hlavně Tesco, kde měli hodně rostlinných dobrůtek. Jinak jsme okolí neprozkoumávali, ale vyráželi vždy do Londýna. Cesta z hotelu trvala kolem 30 minut vlakem. 

V hotelu měli vegan nabídku jídel a i na snídani se dalo vybrat. Měli alpro jogurty a výběr ovesných vloček, také tousty, rostlinné máslo, hodně ovoce, džemy atd..

Odkaz na ubytování přikládám sem (otevře se v novém okně).

Záběry z hotelu, pokoje i restaurace, najdete na mém instagramu pajafitlife.

The Royal Oak London hotelThe Royal oak vegan food

veřejná doprava Londýn

Metro, vlaky...Vyplatí se Oyster kard?

Využívali jsme z hotelu příměstský vlak a poté ještě metro, když bylo potřeba. Vždy při vstupování na vlak nebo an metro, máte turnikety, kde si musíte odpípnout buď jízdenku nebo kartu nebo kreditní kartu - což jsme dělali my. Tentokrát jsme v Londýně nekupovali vůbec žádné jízdenky, ale jezdili jsme normálně na kreditku. Při vstupu pípnete kreditní kartu (musí být bezkontaktní) a projdete normálně přes turniket. Při výstupu kartu napípnete znovu. Cestování se nám takto vyplatilo. Vždy jsme platili za jednu jízdu kolem 30 Kč. Vlak i metro mělo podobnou sazbu. Nikdy jsme s kreditní kartou neměli problém. Když jsme do Anglie cestovali v roce 2018, tak jsme tam řešili Oyster kartu, která by se nám letos již nevyplatila. 

Před vlakovou stanicí Tottenham , se nachází nákupní centrum, kde si můžete ještě před odletem nakoupit. Vlak vás poté z této zastávky doveze přímo na letiště.

Přikládám odkaz, otevře se v novém okně. Můžete si prohlédnout, co tam je za obchody.

Odkaz je zde.

Restaurace, kavárny

První restauraci jsme vyzkoušeli tu v hotelu, kde jsme zkusili pár veganských jídel. Dali jsme hamburger, nějaké papriky, hummus a ,,kuřecí" stripsy. Jídlo bylo moc dobré.

V Londýně jsme jeli na jistotu do restaurace Mildreds, kterou jsme navštívili i v roce 2018 a moc nám tam chutnalo. Restaurace je celá veganská, mají i glutenfree nabídku. Restaurace je trochu dražší (za jídlo na fotografii jsme dali přes 3000 Kč, plus tam ještě byl 2x fresh a 1x dětská porce rýže).

Přikládám odkaz na restauraci - zde (otevře se v novém okně).

Vyzkoušeli jsme také McDonalds a BigBurger, kde měli veganskou nabídku. U nás tyhle restaurace nevyužíváme, ale tam jsme to chtěli vyzkoušet. Musím říct, že nám to chutnalo. Všichni jsme se najedli za cca 300 Kč. 

Kavárna The crostown donuts v Londýně, kde si můžete dát veganský donut nebo třeba matchu s rostlinným mlékem, ale i kávu :)

Odkaz na donutárnu: https://www.crosstown.co.uk/

Pret and Manger - síť bister? nebo jak to nazvat, kde seženete mnoho rostlinných jídel. Od dezertů až k sendvičům. Samozřejmě si můžete pochutnat na matche s rostlinným mlékem. Vyzkoušeli jsme wrap - teplý i studený, muffin a nějaké sušenky - vše moc dobré. Mají i rostlinné jogurty s granolou atd. Síť bister je všude i na letišti.

Kavárna WAVE - we are vegan everythink - rostlinná kavárna, kde měli dokonce i croissanty a další dobrůtky. Zkusili jsme matchu, croissant a šneka s pudingem a samozřejmě matchu a ještě kakao. Matcha byla trošku hořčejší. 

Mildreds vegan restaurantwave Londýn vegan kavárna

nákupy Londýn

Nákupy

Záleží, co hledáte, ale řekla bych, že v Londýně najdete naprosto všechno. Světoznámé značky, místní tvorbu, hodně levné věci...cokoliv...od oblečení po všemožné dobrůtky...

Pokud chcete značkové oblečení a levnější, tak vyhledejte některý TK Maxx, tam se Vám bude určitě moc líbit a jsou téměř všude.

Nakupování si užijete hlavně na nejznámnějších ulicích Regent Street a Oxford Street, které jsou lemované všemi možnými obchody a praskají ve švech. Super je, že všude mají hodně zaměstanců a tak ani v přeplněných obchodech nevzniká taková ta typická ,,česká nervozita". Navštívili jsme i Soho, kde byla právě restaurace Mildreds.

Londýn památky

Památky

Londýnské památky každá zná, minimálně z filmů :). My jsme na tohmle výletě žádné nenavštívili. V roce 2018 jsme si je prošli, takové ty typické Big Ben, London bridge, muzeum, jeli jsme i na Stonehenge - což byl unikátní zážitek, na který vzpomínám dodnes, ale tehdy nás bylo o jednoho méně a měli jsme vypůjčené auto a cestovali i po jiných částech Anglie. Usoudili jsme, že syna by ve třech letech památky nebavili a tak jsme radši strávili asi 3 hodiny v Hamleys hračkářství, které pro něj bylo mnohem silnějším zážitkem, než pochodovat někde po muzeu :), ale snad jindy, až bude větší...

Pár tipů...

Londýn je super, jak na jídlo, tak na nákupy, tak na atmosféru, asi na všechno. Je to jako jiný svět, oproti tomu, co známe od nás. Pokud můžete, zajeďte si tam. Zaměstanci jsou tam milí a ochotní, rádi poradí i pomohou, když něco potřebujete. Platili jsme všude jen kartou, nerozměnili jsme si tentokrát ani libru :). Vše bez problému fungovalo. Orientace v metru je jednoduchá, i když na metro nejste vůbec zvyklí. Můžete si do mobilu stáhnout mapu metra. Taktéž doporučuji aplikaci maps.me, která funguje i offline a kam si můžete zanášet body, které chcete navštívit (není to spolupráce s aplikací, jen je to super aplikace, kterou používáme už několik let a funguje skvěle).

Nemusíte létat na hlavní letiště do Heathrow, ale bohatě Vám bude stačit Stansted, ze kterého se jednoduše dostanete přesně tam, kam potřebujete. Metra i vlaky jezdí přesně a jsou čisté, cenově v pohodě. V prostorách metra nejsou nikde koše, takže když tam vlezete třeba s čajem, musíte prázdný kelímek pořád nosit v ruce :-D. V Londýně mi nevadí vůbec nic, moc se mi tam líbí a ráda se tam vracím. Líbí se mi i ta cenová variabilita, kdy můžete utratit opravdu hodně peněz a nebo naopak utratit málo. Londýn určitě doporučuji zažít na vlastní kůži. London love

Více tipů najdete na mém instagramu, videa, fotky a další. Klikni sem a jsi tam :)

Londýn městoLondýn Hamleys

Pole s hvězdičkou * jsou povinná.

Přidat komentář

Přehled komentářů

    Napište první komentář!