0 CZK

KOLOTOČ HUBNUTÍ - 1.část: motivce

Kolotoč hubnutí jsem se nakonec rozhodla rozdělit na více částí, aby to pro vás bylo přehlednější a mohli jste se jednoduše vrátit do článku, který vám nezabere 4 dny. Na konci článku najdete tip na cvičení.

Minimálně jednou za život určitě každý zažije nespokojenost se svojí postavou, co se týče přebytečných kil nebo jen domněním, že nějaká přebytečná kila mám. Pokud se zrovna nacházíte v takovém bodu, můžete se začíst do článku. Pokusím se vás navést na to, jak se naučit skutečně vnímat svoje tělo a lépe pochopit některé procesy v něm. Na cestě budete získávat své vlastní zkušenosti a to, jak je vytěžíte, máte jen a pouze ve vašich rukách. Čím dříve si toto připustíte, tím dříve se můžete cítit stabilnější, soběstačnější a sebevědomější ve svém rozhodování. 

Ve zkratce - čím dříve si vytvoříte zdravé návyky a stanou se v podstatě přirozenou součástí vašeho života, tím lépe pro vás

První kroky a překonání strachu

Hodně lidí se v životě dostane do bodu, kdy není spokojeno se svojí postavou, mohou to začít doprovázet i potíže při běžných činnostech. Obvykle za tím stojí nevhodné stravovací návyky a nedostatek pohybu. Někdy má člověk naopak dostatek pohybu a přesto se mu hubnout nedaří, pak musí být chyba na straně jídla.

Při snaze o redukování tuku je vždy důležitý kalorický deficit - to znamená, že váš výdej energie musí být vyšší, než příjem energie ve stravě (potraviny/nápoje). 

Neznamená to, že když nebudete dělat nic a nic nejíst, tak budete hubnout (tedy ono budete, ale budete si taky hodně ničit tělo - orgány atd. a to do budoucnosti určitě nechcete. Další častá varianta je, že lidé trochu něco dělají a raději méně jedí. Všechno potřebuje pro svoje výkony energii, dokonce i váš mobil nebo počítač, bez elektřiny by nefungoval. Rostliny potřebují vodu, automobily palivo atd...Každý něco má. Člověk má potraviny a volbu, které bude používat. 

Musíte mít nastavený kalorický příjem přesně pro vás, zohledňuje se v tom v podstatě všechno, co během dne děláte. Můžete si zajít někam na profesionální měření přístrojem inbody a podle toho se pak zařídit. Případně do začátku to zadat odborníkovi, pokud si skutečně absolutně nevíte rady. Váhy, které by také měly měřit hodnoty v těle - vyhoďte a vůbec se jimi neřiďte. Pravděpodobně to žádná běžná váha neumí, i když na to dělá někdo reklamu, můžete to brát jen orientačně, ale někdy jsou ty váhy hodně vedle.

kolotoč hubnutí - 1.část - jídlo

kolotoč hubnutí 3.fotka

Opravdu toužíte po změně?

V každém případě je důležité si uvědomit, že opravdu toužíte po změně a přestat se toho bát. Nečeká vás nic dramatického a určitě ne žádné změny k horšímu, i když se to tak na začátku může zdát. Stejně jako většina zdánlivých ,,překážek”, které jsme za sebou již zanechaly a dnes se nám mnohé z nich již nezdají tak složité. V každém případě nám dodaly zkušenosti, které vás čekají i s touhle změnou, pro kterou jste se sami rozhodli. 

Není to nic složitého, jen si musíte osvojit pár ,,nových” věcí, které vás později začnou bavit, protože se začnete cítit lépe. 

Další věc je ta, že pokud by se vám to skutečně nezačalo líbit, tak do starých kolejí se přeci můžete vrátit kdykoliv. Kdykoliv si můžete nakoupit u mekáče a sednout si doma k televizi a jíst a jíst a cítit se tak, jak myslíte, že chcete. 

Jak dlouho musím vydržet?

Slovo ,,musím" a ,,vydržet" zkuste přetransformovat na - ,,chci se cítit lépe, proto jsem začal/a a zvládnu to, protože se chci cítit lépe".

Přirozěně je pro vás příjemnější to, na co jste zvyklí většinu života, protože v tom cítíte bezpečí, umíte v tom chodit a to i přesto, že vám to ubližuje nebo v pozdějším věku ublížit může (např. v podobě nemocí).

Rovnou zapomeňte na:

 • předsudky
 • nemějte vysoké očekávání
 • souzení sebe sama - nadávání sám sobě za to, když se mi něco nepovede podle mojí představy
 • tyranii sebe sama - zakazovní si, omezování se, trestání se za ,,nesplněný" úkol - např. odebrání jídla, přidání cvičení atd.
 • neházejte flintu do žita - neodpískejte to ještě před začátkem jen proto, že vám rodiče (učitelé, šéfové, kámoši) říkali, že v životě nic nedokážete
 • nezačněte se hned na začátku podceňovat a lovit v hlavě důvody, proč zrovna vám se to nemůže povést, patří to trochu k předchozímu bodu
 • nenechejte se odradit od nikoho. Někdy je lepší se s nikým o tohle nedělit, protože na cestě budete mít spousty ,,kazičů", kteří vám to budou dělat těžší.

-Potkáte různé typy lidí, které rozdělím na dvě větši skupiny - kaziči nevědomí a kaziči vědomí:

 •  nevědomí - např. babička nesoucí vám dortík s dobrým úmyslem toho, že Anička chudinka teď jí jenom tu zeleninu...A vám bude babičky 5x týdně líto, tak to radši sníte. POZOR - Babička vás zřejmě nechápe. Vyrůstala v jiné době, během života získala jiné zkušenosti, nežije ve vašem těle, nežije s vaší hlavou atd. Naslouchejte, ale nenechte se manipolovat ani pro ,,dobro" někoho jiného. Ve finále totiž budete trpět zase hlavně vy.

 • vědomí - např. někdo, kdo by sám chtěl změnu, ale zatím nenašel odhodlání k jejímu uskutečnění, proto nechce, aby ani vy jste ho našli

Nebo:

Někdo, kdo má strach z toho, že najednou budete ,,lepší" (hezčí), než on. Ano, i takový může být kamarád a tady pak chování z jeho strany může být částečně i nevědomé, ale přes pocity by si to uvědomovat měl. To je prostě klasické soupeření.

Bohužel to může přijít i ze strany partnera, kdy to může také pramenit ze strachu, že mu potom ,,utečete". Takové chování může být vědomé, ale často i něvědomé a může souviset s minulostí, dětstvím, nebo jinými problémy. Někdy jsme pro partnery jen nástrojem pro ventilování právě jeho minulosti (nebo partner pro nás).

Důvodů může být samozřejmě mnohem více a divili byste se, kdo vám tohle dokáže udělat a možná to i sami zažijete. 

Zůstaňte silní

Vždy se snažte vrátit sami k sobě, dovolte si jít svojí vlastní cestou, abyste se cítili dobře, protože když se budete cítit dobře vy, budete to vyzařovat i do okolí. 

Neupínejte se na vaše chyby, naopak hledejte to, co vám jde dobře. Chyby se snažte vylepšovat, ale nelpěte na nich. Když se vám něco nepovede, postavte se k tomu čelem nebo klidně na chvíli zády, ale vyrovnejte se s tím. Neplácejte se v tom dokola, prostě se stala chyba a jde se dál. Chyby nás učí, chyby nás vylepšují, chyby nás posouvají, chybami získáváme ty nejcennější zkušenosti. Buďte otevření. Postupně se budete zdokonalovat ve všech směrech, když na sobě budete chtít pracovat. 

kolotoč hubnutí 2.fotka

Co bude příště?

Příští článek bude o inbody, kaloriích, stravě. Pokusím se vám ukázat, že to dokážete a že se nemusíte bát, že budete na sucharech, že se nemusíte ničeho vzdávat a že nemusíte jíst věci, které vám obracejí žaludek naruby. Další témata pak metabolismus, spánek, vylučování, prohřešek...a pak klidně témata, která vás budou zajímat. 

Snažím se psát tak, aby to každý pochopil, na základě svých zkušeností a sebevzdělávání. Prošla jsem kurzem fitness trenéra i výživovým poradcem, ve fitness se pohybuji od 3 let. Závodně jsem plavala a během života získávala zkušenosti a sama na sobě vyzkoušela taky pár věcí. Články jsou inspirací a třeba někomu budou stačit k tomu, aby se mu podařilo to, čeho chce dosáhnout. Zároveň si přeji, aby články pochopilo co nejvíce lidí, protože spokojenost nás všech, je pro mě důležitá. Na světě žijeme všichni společně a všichni se určitým způsobem ovlivňujeme a nemusíme se ani znát. 

Příklad: Necítíte se dobře, protože jste se ráno nevešli (muži i ženy) do kalhot, vezmete si jiné a od rána vám naskakují v hlavě špatné myšlenky, ovlivňuje to vaší náladu a chování. Téměř bezdůvodně pak vynadáte někomu, koho ani neznáte (např. prodavačka, podřízený) a přehodíte na něj tuhle energii. Ten člověk to pak nejspíš předává dál, protože neví, že on neudělal nic, ale vám byly ráno malé kalhoty. Ten člověk třeba začne hledat chybu v sobě, třeba v něm spustíte něco z jeho minulosti a zapne se kolotoč. Pak tam přijdu já a ten člověk to na mě bude chtít hodit. A hele, jsem u vás a to vás ani neznám :). Takto se to samozřejmě může stát i naopak. Proto vnímám kolektivní spokojenost jako velmi důležitou.

Pozn. Vždy se můžete obrátit na odborníka, se zájmem o jeho práci, který vám bude ochotný poradit a směřovat vás na zdravou cestu i se správnými návyky. Volit můžete nutričního terapeuta, opravdu kvalitního trenéra, jiný druh terapeuta, případně i výživového poradce, na kterého dostanete dobré reference a povede vás k samostatnosti a další. Důležité je, že neexistuje kouzelná pilulka a to hlavní si musíte oddřít vy sami.


highlighter-solid.svg CVIČENÍ:

 • Napište si, proč jste se rozhodli pro změnu, co od toho očekáváte. 
 • Sepište, jestli máte nějaké zdravotní potíže, které jsou způsobené nevhodným životním stylem. Např. i zadýchávání do schodů, větší únava atd. 
 • Motivujte se i tím, co si chcete např. koupit na sebe nebo zkusit udělat - jízda na koloběžce, potápění, seskok padákem atd.
 • Nedávejte si časové limity ani se neupínejte na cíl, udělejte si jen představu.
 • Zkuste vymyslet rovnou jednu věc, kterou myslíte, že dokážete změnit hned. Např. Ráno vypít sklenici vody.