0 CZK

Jaro a motivace ke cvičení

Venku je nádherně a mnoho lidí v tomhle období zjistí, že do léta chtějí formu! Někdo už cvičí několik let, měsíců a formu většinou doladí sám. Někdo třeba teprve začíná a neví, jak na to. Pokud jste nikdy nesportovali a celý život jedli nezdravě, nemůžete do léta čekat zázraky. Určitě je vhodné začít hned a na nic již nečekat. Není lepši pocit, než cítit se skvěle, ve svém vlastním těle! Pár obecných tipů, jak na to.

1. Přidej každý den čerstvou zeleninu a ovoce.

Čerstvá zelenina a ovoce má být důležitou součástí každodenní stravy. Doplníme do těla nejen vitamíny a minerály, ale také vodu a hlavně vlákninu

Zelenina: Můžeš si přidat zeleninku k hlavnímu chodu, svačině nebo si udělat variantu salátu. Pokud budeš chtít salátem nahradit hlavní chod, nezapomeň ho obohatit o bílkoviny a přidej i trochu tuku - např. Kvalitní olivový olej, ořechový nebo třeba avokádový olej aj., do salátu můžeš přimíchat i ořechy. 

Pokud ti jde o redukci tuku, tak to nemusíš přehánět s kukuřicí.

Ovoce: U ovoce to není tak snadné, jako u zeleniny, protože obsahuje více cukrů. Musíš vychytat to, co ti bude nejvíce vyhovovat. Někdo zařazuje ovoce k snídani nebo dopolední svačině a pak už jej nejí. Někomu nečiní jeho konzumace žádné potíže, ať je ráno nebo večer. Vyzkoušej, jak to budeš mít ty.

Hodně sacharidové ovoce je např. banán, při redukci tuku bych nedoporučovala  sníst třeba 3 banány denně. 

  • pokud ti čerstvá zelenina nebo ovoce dělá potíže, můžeš zkusit smoothies, případně šťávy, to by se snad dalo zvládnout.

2. Jez také luštěniny.

Mnoho lidí luštěniny dost opomíjí, často kvůli nepříjemnostem, které mají po jejich konzumaci. Tyto nepříjemnosti mohou být způsobeny i tím, že na to tělo právě není vůbec zvyklé. Zařaď luštěniny alespoň 3x týdně do jídelníčku. Obsahují důležité minerály, ale i bílkoviny a sacharidy. Konzumovat je můžeš také v salátech, pomazánkách nebo jako přílohu k jídlu. 

3.Zařaď supergreens.

Ráno nebo večer před spaním. Greens nebo supergreens je buď směs zelených potravin - spirulina, chlorella, zelený ječmen, mladá pšenice nebo zelené potraviny zvlášť nebo různé kombinace. Osobně upřednostňuji kombinaci všech zelených potravin dohromady. Nejen, že dodají do těla potřebné minerály, ale zároveň i detoxikují organismus a odvádí z těla škodlivé látky (ze střev). Mají mnoho pozitivních účinků na zdraví. 

4.Sportuj alespoň 3x týdně.

Pohyb je samozřejmostí k tomu, abys dosáhl/a vytoužených výsledků. Pouze na stravě můžeš samozřejmě také redukovat tuk, ale postava nebude zpevněná a vyformovaná. Pohyb si zvol podle sebe, ať tě to baví. Doporučuji pohyb také střídat, ať má tělo změny. Nemusíš to drtit každý den, 3x týdně bude stačit. 

5.Aktivní relax - třeba procházky.

Aktivní relax je většinou ve dnech, kdy se nesportuje. Jdeš se projít nebo jedeš na výlet, můžeš si jít zaplavat nebo si zahrát třeba minigolf. Zvolíš aktivitu, které se nevěnuješ jako ,,profík”. Samozřejmě si dávej i pasivní relax, kdy si můžeš číst, dívat se na něco, malovat si nebo sedět třeba v parku na sluníčku. 

6.Dostatečně pij, upřednostňuj čistou vodu.

Dostatečný pitný režim je důležitý, pro správné fungování těla. Pitný režim by neměl být ani přebytečný, není to dlouhodobě pro tělo dobré, stejně jako nedostatečný pitný režim. Čistá voda je pro doplnění tekutin nejlepší a nemá žádné kalorie. Pokud budeš pít celý den slazené limonády, zbytečně si navyšuješ kalorický příjem. 

7.Zařaď zelený čaj každý den.

Doporučuji zařadit i zelené čaje, mezi každodenní pitný režim. Zelené čaje obsahují mnoho antioxidantů, vitamíny a další prospěšné látky. Matcha je nejsilnějším z nich. Navíc zrychluje metabolismus až o 40%, tzn. zrychluje spalování. Matchu můžeš koupit u mě - TADY

8.Nahraď nezdravé potraviny za zdravé.

Nahraď většinu nezdravých potravin za zdravější varianty. Tučné produkty za nízkotučné, místo smažení na pánvi na tuně oleje - peč pokrmy v troubě, vař v páře, dus. Bílý cukr za sirupy - rýžový, javorový...aj., případně xylitol, stevii aj.

Pokud se něčeho vzdát nechceš, tak to zkus alespoň omezit - v začátku. Např. nedokážeš si dát kávu bez bílého cukru - zkus najít alternativu, pokud se to nepodaří, zkus snížit dávky - když vypiješ 5 kafí denně a do každého dáš 2 lžičky cukru...plus si ještě k tomu dáš zákusek....popřemýšlej...

9.Dopřej si i dobrotu a nestresuj se kvůli tomu.

Na toto jsou různé názory. Já zastávám to, že jednou denně si může člověk dát kousek dobroty, když na ní má chuť. Lepší, než se celý týden držet a v neděli vyžrat všechno, co doma najdu...Nutnost držet striktně stravu je pak u obézních lidí, případně lidí s dalšími nemocemi. Pokud ti jde jen o doladění formy, žiješ aktivně a tvoje strava je převážně zdravá, pak si tělo s kouskem dobroty hravě poradí.

10.Mysli pozitivně!  

Ano, pozitivním myšlením se můžeš posouvat hodně dopředu a je to důležité pro tvojí cestu. Mysli na to, jak budeš vypadat, až dosáhneš svého cíle. Co si vezmeš na sebe, kam půjdeš a jak se budeš cítit. Vizualizace je prospěšná pro dosahování našich cílů. V žádném případě si neříkej, že to nedokážeš, že stejně nebudeš vypadat jako ten či onen apod...

Pravda je taková, že to zvládneš, když budeš skutečně chtít! Neohlížej se na ostatní, jdi si za svým a dojdeš tam! Držím ti palce! Snaž se vždy volit pro sebe nejlepší cestu, nemusíš volit tu nejsnazší, jen proto, že se bude zdát nejpohodlnější. Při neúspěchu si vždy vpomeň, proč to celé děláš. Dělej to pro sebe a vůbec nevadí, že to zní sobecky, ale když budeš ty sám/a spokojený/á, bude to z tebe i vyzařovat a takovou energii pak můžeš předávat dál a to je přece krásný.