0 CZK

HRAD LIBŠTEJN

Vydejte se na nenáročnou procházku krásnou přírodou k zachovalé zřícenině hradu Libštejn. Hrad byl vybudovaný před rokem 1361 Oldřichem Tistou z Hedčan*. Hrad byl hezky schovaný na skále v údolí řeky Berounky, která ho obklopuje z jedné strany, ze svou dalších stran je potok. Dnes je z hradu zachovaná pouze severní čtverhranná věž. Výlet je to příjemný v kársné přírodě a pohled na hrad i jeho umístění v krajině stojí za vidění.

INFORMACE

Trasa: směrem z Plzně na Kralovice cca půl hodinky, jeli jsme přes Chrást, Břasy a za Němčovicemi jsme parkovali

Parkování souřadnice: 49.8991175N, 13.5647075E

Parkování: zaparkovali jsme u silnice na kraji pole, u informační cedule hradu Libštejn, která byla od silnice vidět. Místo na parkování je tam pro cca 3-4 auta. Byli jsme v zimě, takže parkujete v kaluži bláta, který si pak nanesete do auta :), zvažte pytlík na boty :-D  

Zázemí: dole pod hradem je tábořiště

Toalety: ne 

Cena vstupného: zdarma

Vhodné pro kočárky: ano, ale pod hradem se musí kočárek nechat a dítě případně vynést nahoru

-v závislosti na počasí je cesta rozbahněná (prostě les)

Vstup se psy: ano

Odkaz na mapy.cz: zde.

*Více info o hradu: Když budete chtít více info o samotném hradu, jeho postavení v krajině a propojení s dalšími hrady, můžete si stáhnout mojí bakalářskou práci. Stačí zapsat do vyhledávače na google.com - ,,Hrady blokové dispozice Karla IV." (P. Tomášková, 2014)

mapa parkování k hradu Libštejn

cesta k hradu Libštejntábořiště Libštejn

Cesta k hradu:

Ke zřícenině hradu vede více cest, my jsme šli po turisticky značené červené trase. Cesta od zaparkování k hradu je dlouhá cca 2 km, takže celkově vyjde výlet na krásné 4 km, které v pohodě ujdou i menší děti (syn 3 roky). Celou dobu až pod hrad     vede cesta z kopce dolů, k hradu pak vystoupáte po strmější cestičce. 

K hradu se dá dojet dobře i na kole, lesní cesta je udržovaná, bez výraznějších kořenů a velkých kamenů. 

Odrážedlo nedoporučuji, stejně tak jako ty plastové dětské motorky nebo koloběžky. 

Na fotce vlevo - cesta k hradu, takhle to je až k tábořišti, odkud se pak jde kousek po úzké cestičce na skále až k hradu. Foto vpravo -  tábořiště pod hradem. 

Zajímavosti v okolí:

Vydat se můžete na nedalekou vyhlídku Liblín. Po cestě zpět na Plzeň můžete zastavit ve vesniče u Svatého Kříže a koupit si výborná jablíčka a domácí mošt! Cena za 5 kg jablek byla v roce 2022, 150 Kč a jablíčka jsou moc dobrá! Mají více druhů a mošty s různými příchutěmi. Zkusili jsme zázvorový. 

informační cedulevěž hradu Libštejn