0 CZK

DOPLŇKY STRAVY V TĚHOTENSTVÍ

Samozřejmě je nejdůležitější zdravá a pestrá strava. Doplňky stravy by vždy měly být pouze těmi doplňky. Myslím si, že na rostlinné stravě má člověk dostatek vitamínů i minerálů, oproti lidem, kteří moc ovoci a zelenině neholdují. Lékaři však stejně vždy doporučují v těhotenství doplňky stravy užívat. Doporučení začíná kyselinou listovou, magnesiem, komplexem vitamínů a minerálů pro těhotné ženy, později třeba i železem. Vždy se řiďte pokyny svého lékaře!

Od té doby, co jsem zjistila, že jsem těhotná (cca 6. týden), jsem se začala zajímat o to, jaké vitamíny jsou dostupné na našem trhu pro těhotné ženy. Samozřejmě mi byl doporučen Femibion, který však nepřicházel v úvahu (živočišné složky). Dále mi lékařka předepsala magnesium a kyselinu listovou, které jsem též užívat nezačala, vzhledem k obsahu živočišné složky. Pořídila jsem si tedy komplex vitamínů a minerálů pro těhotné, olej, magnesium v šumivých tabletách, kyselinu listovou a železo. Tyto doplňky jsem neužívala většinou všechny dohromady, ale v různých fázích těhotenství a později jsem neužívala už nic. Možná jsem se i v jednu chvíli vitamínama zbytečně cpala, protože mi některé dny nebylo moc dobře a po jejich vyřazení se mi hned udělalo lépe. Při užívání vitamínů jsem se nikdy neradila se svojí ošetřující lékařkou a také jsem ji ani neříkala, které vitamíny beru, neboť neví, že jsem pouze na rostlinné stravě. Veškeré krevní testy mi vycházely již před otěhotněním v pořádku a během těhotenství bylo také vše v normě. Test na cukrovku jsem nepodstoupila, protože v rodině nemáme pro cukrovku předpoklady a navíc si myslím, že se stravuji tak zdravě, že nevím z čeho by se mi udělala. Následující recenzi neberte prosím jako návod, jak máte postupovat vy. Můžete si jen udělat obrázek a poté se sami rozhodnout v každém případě, pokud si nejste něčím jisté, tak se vždy raději poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

KYSELINA LISTOVÁ zn. LIVSANE 

Tato kyselina listová obsahuje navíc vitamín B. Na trhu je problém sehnat čisté doplňky, bez dalších přidaných vitamínů. Vzhledem ke komplexním vitamínům pro těhotné, které též obsahují vitamín B, jsem kyselinu listovou brala jen obden. Tyto prášky jsou malinké, bez sladidel, laktózy, lepku, fruktózy, barviv, aroma a bez alergenů. Kyselinu listovou jsem užívala dva měsíce.

Balení: praktické; plastová krabička s mačkátkem, kdy vypadne vždy 1 tableta; obsahuje 100 tablet; zakoupit jej můžete v lékarně Benu

Cena: 139 Kč

VIRIDIAN PREGNANCY KOMPLEX

Toto je komplex vitamínů a minerálů pro těhotné ženy. Výrobek je 100 % veganský, bez přidaných barviv a konzervačních látek. Kapsle byly speciálně sestaveny pro těhotné a kojící matky. Tyto kapsle jsem užívala cca tři měsíce. Z počátku pravidelně každý den, poté obden, poté třeba jen 3 x týdně. Kapsle nijak nezapáchají a velikost je průměrná. Výrobce doporučuje užívat dvě kapsle denně s jídlem. Kapsle jsem užívala nejprve ráno i večer, později už jen ráno.

Balení: skleněná lahvička s kovovým víčkem; 60 ks; želatinová kapsle (veganská); zakoupit se dá přes internet, nebo někdy prodávají i ve specializovaných prodejnách pro sportovce (v Plzni např. ForActive Plzeň - Kollárova 22)

Cena: 549 Kč

VIRIDIAN PREGNANCY OIL

Olej, který by se měl užívat společně s kapslemi Viridian. Výrobek je 100% veganský, bez přidaných barviv a konzervačních látek. Olej byl též speciálně sestavený pro těhotné a kojící ženy, takže se nemusíte bát jej užívat. Nevýhodou může být chuť, která zrovna v období, kdy ženy mohou trpět na nevolnosti, nebude pravděpodobně přijatelná. Výrobce doporučuje užívat tři čajové lžičky. Dávkovala jsem olej tak, že jsem každé ráno upila trochu z lahvičky. Užívala jsem pouze jednu lahvičku a poté jsem jej již nezakoupila, ale začala jsem každé ráno upíjet lněný olej.

Balení: skleněná lahvička s plastovým víčkem; 200 ml; zakoupit lze přes internet, nebo někdy prodávají i ve specializovaných prodejnách pro sportovce (v Plzni např. ForActive Plzeň - Kollárova 22)

Cena: 495 Kč

VEGEVIT. MULTIVITAMÍN S MINERÁLY (gaea)

Tento multivitamín jsem chtěla vyzkoušet v době, kdy mi došla první sklenička VIRIDIANU. Zakoupila jsem jej přes internet, ale nakonec jsem se rozhodla ho neužívat. Výrobce uvádí, že je vhodný pro vegany a je obohacený o výtažky superfoods - kustovnice čínská, borůvky, zelený čaj, resveratrol a dýňová semínka, dále lutein a rutin. Obsahuje též vitamín A, který je uváděný jako nevhodný pro těhotné ženy, protože jeho nadbytek může způsobovat vývojové vady plodu. Vzhledem k těmto skutečnostem jsem se rozhodla právě vitamín ani neužívat. Taktéž je na dóze napsáno varování, že jeho konzumaci máte konzutovat se svým lékařem. Takže podle mě, tento vitamín nebyl primárně vytvořen pro těhotné ženy, vzhledem k veškerým upozorněním. Nevýhodou jsou také zapáchající tablety, které zřejmě nedokáže každý spolknout. Výhoda může být to, že se užívá pouze jedna tableta denně.

Balení: plastová dóza, krytá slabou vrstvou alobalu; 90 tablet; zakoupit se dá přes internet

Cena: 379 Kč

SUPERŽELEZO FORTE (FAVEA)

Sehnat železo, které neobsahuje živočišnou složku mi dalo docela zabrat. Nakonec jsem zvolila tablety Superželezo s kyselinou listovou. Výživový doplněk je se sladidlem. Dávkuje se jedna tableta denně, večer. Železo jsem začala užívat někdy v sedmém měsíci a to obden. Rozhodla jsem se pro jeho užívání, protože jsem začala pociťovat únavu, která mohla být způsobna buď nedostatkem železa, magnesia, nebo prostě proto, že jsem byla pořád hodně aktivní. Nakonec jsem železo brát úplně přestala. 

Balení: papírová krabička s klasickým plastovým vymačkávacím platíčkem; 30 tablet

Cena: cca 100 Kč

MAGNESIUM 375 - šumivé tablety (Dr. Max)

Vzhledem k tomu, že cvičím, tak jsem si vybrala šumivé tablety magnesia, které jsem si mohla rozdělat i na tréninky. Povedlo se mi sehnat čisté magnesium bez dalších přidaných vitamínů. Před těhotenstvím jsem si vybírala magnesium klidně i s nějakým dalším vitamínem (třeba B), ale vzhledem k tomu, že v těhotenství jsem užívala i jiné vitamíny a minerály, tak jsem to již nechtěla překombinovat. Šumivé tablety jsem si připravovala podle potřeby a pozor v pozdější fázi těhotenství se již tento minerál nesmí užívat. V případě tohoto bych uposlechla doporučení lékaře.

Balení: plastová tuba; 10 tablet; balení obsahuje 2 x tubu

Cena: balení 2x 10 tablet 119 Kč; 

VITAMIN C (MedPharma)

Vitamín C není takový problém sehnat bez živočišných složek. Zde je dobré volit ten, který má vyšší obsah v jedné tabletě, kvůli tomu, abychom do sebe nemuseli sypat více tabletek. Vybrala jsem si tento od MedPharmy, který navíc obsahuje i šípek. Vzhledem k tomu, že ve stravě konzumuji velké množství ovoce a zeleniny, jsem vitamín C neužívala pravidelně, ale jen v období chřipek, nebo na začátku jara a podzimu (byla jsem těhotná od dubna 2018), prostě spíše jen v kritických obdobích nebo když jsem se cítila nachlazená.  

Balení: plastová krabička; 100 tablet

Cena: kolem 100 Kč 

Některé informace byly čerpány z uvedených internetových stránek, kde také můžete nálezt další informace:

https://www.foractiv.cz/viridian-nutritionndash-eticke-vitaminy-a-doplnky-stravy-s-organickym-srdcem/t-367/

https://www.green-market.cz/pregnancy-complex-60-kapsli-natural-multivitamin-pro-tehotne-/

https://www.nutrinoid.cz/p/viridian-pregnancy-omega-oil-200ml?gclid=EAIaIQobChMIlpHWtvCH3QIVxZIYCh3PVQxUEAQYASABEgKxl_D_BwE

https://www.gaea.cz/vegvit-multivitamin-s-mineraly


Konzumaci doplňků stravy v těhotenství vždy konzultujte se svým lékařem, který vám jistě ochotně poradí, co je pro Vás nejlepší.

Pole s hvězdičkou * jsou povinná.

Přidat komentář

Přehled komentářů

    Napište první komentář!