0 CZK

CVIČENÍ A MENSTRUACE

Většina žen zažívá MS pravidelně, každý měsíc na pár dní, pro některou to znamená vytrpět potíže a jiná o tom téměř neví. Pár dní před příchodem menstruace se žena může cítit oslabenější, unavenější a též se traduje i podrážděnější. Tyto symptomy by měly postupně ustoupit. Rozhodnout se, zda budeš cvičit nebo ne, je zcela na tobě.

Vzhledem k tomu, že každá žena tuto periodu prožívá jinak, byl by nesmysl ti říct, ať se překonáš a normálně cvičíš, když budeš mít třeba křeče v podbřišku.

Obecně si možná některé dívky pamatují výmluvu ze školních lavic základních škol, kdy menstruace byla důvodem k posazení na lavičku na hodinách tělesné výchovy. Občas jsem také seděla a vlastně ani nevím proč. 

Jak cvičím já?

Patřím do té šťastnější skupiny žen, kdy o menstruaci téměř nevím. Nijak mě její příchod neomezuje, nestresuje a nemám ani fyzické problémy – jako třeba křeče v břiše. Občas mě bolí hlava, ale je to jenom pár hodin a trénink mi kolikrát naopak pomůže. V případě silnější menstruace necvičím první den nohy, protože se na ně necítím energicky.

V tréninkovém plánu teda pokračuji normálně dál, přičemž si dávám první den menstruace jedno omezení. Omezuji cvičení břišních svalů, první den cyklu. Další dny už břicho většinou cvičím normálně. Dělám to tak už pár let a v podstatě pro to nemám opodstatněný důvod – je to pouze osobní rozhodnutí. 

Mám cvičit, když mám fyzické problémy?

Pokud trpíš na bolesti podbřišku, křeče, bolesti hlavy, celkovou nevolnost atd., tak bych doporučila určitě minimálně protažení a pak lehčí trénink s lehkými váhami nebo jen s vahou vlastního těla. Cvičení může pomoci zmírnit i PMS (před menstruační syndrom). Hlavní výhodou pohybu je to, že zlepšuje psychickou pohodu, která je obzvlášť u některých žen ms hodně narušena. 

Případně se doporučuje na podbřišek přiložit něco teplého, což by mělo zmírnit bolesti. Pokud se cítíš opravdu hodně vyčerpaně, zvlášť první dny - zkus odpočívat a pokud jsi na cvičení zvyklá a teď se na něj necítíš, tak si nevyčítej, že teď nemůžeš. Snaž se poslouchat svoje tělo a můžeš ho zkusit postupně zatěžovat. 

Pitný režim při ms:

Důležitou roli nejen při ms je dostatečný pitný režim. Žena při ms zadržuje více vodu, proto bych doporučila v tomto období vynechat alkohol i kávu, které se právě podílejí na zadržování vody v těle. Jinak pij tak, jak jsi zvyklá. Samozřejmě pijeme čistou neperlivou vodu, která je pro tělo nejlepší. 

Strava při ms:

Strava by se neměla odlišovat od toho, jak jíš normálně (tedy zdravě!). Některé ženy mají chutně na sladkosti a další hlouposti. Pokud jsou tvé chutě opravdu nezvladatelné, tak si kostičku čokolády dej, ale nepřeháněj to. Nechceš tělo zbytečně přecukrovat, protože pozor – i přemíra sacharidů, zadržuje vodu v těle. Možná pro mozek je to chvilková potrava, ale pro tělo nic moc a budeš z toho akorát hladová a udělá se ti ještě nějaký pupínek. Dej si raději čerstvé ovoce nebo si udělej nějaký domácí dezert, na kterém si také pochutnáš.

Suplementace:

Při ms a cvičení je více než vhodné, doplňovat magnesium. Můžeš si rozpustit šumák a popíjet během cvičení. Je to z toho důvodu, že při cvičení potem z těla odchází právě hořčík (i další látky). Hočík může také pomoci zmírnit křeče v břiše. Osobně při ms vynechávám pumpu :-). Jinak vše klasicky - protein, vitamíny, minerály.

Jaké hygienické pomůcky použít při cvičení?

Dnešní hygienické pomůcky jsou přizpůsobeny už i sportu, při kterém nikde netlačí apod. Takže na cvičení si určitě zvol správnou ochranu. Každá žena má jiné preference a dnes již existují i menstruační kalíšky apod. – osobní zkušenost nemám a nevím, zda se s nimi dá cvičit. Osobně bych asi necvičila s vložkou při silné menstruaci. 

Závěr:

Možná jsme na lavičkách na základní škole seděly proto, že jsme ještě nepoužívaly tampony, možná jsme se vymlouvaly, možná jsme se nechtěly  pak sprchovat mezi ostatními dívkami a možná nám bylo skutečně špatně. Nezapomeň, že cvičení zlepšuje psychickou pohodu, takže pokud jsi zvyklá cvičit, žádnou menstruační přestávku dělat nemusíš. Můžeš cvičit zcela normálně. Pokud se cítíš unavenější, tak tomu přizpůsob svůj trénink, zmírni tempo, zlehči váhy apod. Dostatečně pij, kvalitně jez, spi tak akorát a snaž se dodržovat i dny pro regeneraci! No a pokud se při menstruaci nebo před ní, na cvičení necítíš vůbec, nemusíš nikomu nic vysvětlovat a zkrátka necvič a jen relaxuj a dělej to, co zrovna budeš chtít. Vynechání cvičení během cyklu, ti postavu nepokazí a lepší dát tělu odpočinek, pokud ho potřebuje, než se zbytečně přepínat. V dalším článku si rozebereme, proč je menstruace pro dívky a ženy důležitá a proč bychom měly její zastavení řešit. 

P.S. pokud si nebudeš čímkoliv jistá, klidně mi napiš. Případně se svěř někomu, komu důvěřuješ.