0 CZK

ČERVENÁ ŘEPA

Potravina z přírody, kterou se určitě vyplatí konzumovat. Řepa se dá připravit na mnoho způsobů a klidně i do dezertů, kde její chuť vůbec není poznat, pokud patříte mezi ty, kteří řepu nemají rádi.

Nejlepší způsob, jak z řepy získat co nejvíce prospěšných látek, je lisování za studena - aneb domácí šťáva z červené řepy. Řepa je hodně oblíbená i mezi sportovci, kteří ji zařazují pravidelně do svých jídelníčků, případně užívají jako suplementaci v prášku. Barva zeleniny může odhalit k čemu bude pro tělo prospěšná. Tipneš si?

Co řepa obsahuje?

Vitamíny: C, skupiny B, A, E, K...

Minerály: železo, měď, zinek, hořčík, selen, vápník, bor, sodík, fosfor, draslík...

Další složky: Karoteny, thiamin, riboflavin a niacin, betanin, alanin, arginin, cystein, glycin...

Řepa obsahuje nejvyšší podíl vody - přes 80%

Tento druh zeleniny je téměř bez tuku (na 100g/0,1g)

Cukrů má na 100g / 7g a obsahuje i vlákninu, která je důležitá pro naše střeva

Řepa a její účinky na zdraví:

Pochopitelně účinků na zdraví je celá řada. Červená barva zeleniny, nám mohla odhalit, že bude prospěšná také pro krev, ale to není jediné, co řepa umí.

  • Posiluje kardiovaskulární systém - podporuje tvorbu červených krvinek, okysličuje a čistí krev - podporuje funkci mozku, prevence kornatění tepen, posiluje stěnu vlásečnic
  • Působí na trávicí a vylučovací systém - podporuje činnost střev, odstraňuje zácpu, má močopudné účinky - vyplavuje z těla soli, podporuje činnost žaludku
  • Podporuje nervovou soustavu
  • Reguluje hladinu cukru v krvi
  • Posiluje imunitu, detoxikuje organismus
  • Může potlačit některé druhy alergií
  • Pomáhá při zánětlivých onemocnění - má antiseptické a protizánětlivé účinky
  • Prevence rakoviny, obzvláště tlustého střeva, případně se používá jako podpůrná léčba při nemoci
  • Zvyšuje hladinu testosteronu u mužů, díky boru, který je v ní obsažen 

Kdo by řepu neměl konzumovat?

Lidé, kteří se léčí s jakoukoliv nemocí, by se měli poradit se svým ošetřujícím lékařem. Některé léky nemusí být vhodné kombinovat s řepou. 

Konzumace červené řepy v extrémním množstvím, může vést ke tvorbě ledvinových kamenů, potížím s játry, snižováním krevního tlaku (pokud někdo trpí na nízký krevní tlak, případně snižuje vysoký krevní tlak prášky). Samozřejmě i v těhotenství by se řepa neměla konzumovat v extrémním množství. 

Pozor!

Pokud piješ šťávy z červené řepy, nelekni se, až půjdeš vykonat potřebu. Díky barvivu se i moč, případně stolice, může zbarvit do červena! Řekla bych, že to je spíš růžová barva, není to jasně červená, jako krev. 

Sportovci a řepa:

Červená řepa prokrvuje svaly, nejen proto je oblíbená mezi sportovci. Může se pít čerstvá šťáva, ale koupit se dají i kapsle, které obsahují silný extrakt z červené řepy. Betain - látka, která působí na játra a klouby, pak umožňuje lepší sportovní výkony. Další výhoda je, že snižuje hladinu homocysteinu, který můžou mít sportovci zvýšený, kvůli zvýšené konzumaci bílkovin a nižšímu příjmu jiných vitamínů. Zvýšený homocystein může za řadu civilizačních chorob. Samozřejmě vitamíny a minerály, které obsahuje jsou pak dalším důvodem, pro který se řepa konzumuje.

Řepu tedy 100% doporučuji zařadit do jídelníčku, ať už jako čerstvé šťávy, klidně v kombinaci s mrkví nebo jiným druhem zeleniny, či ovoce, nebo čerstvou do salátu. Připravit si můžeš třeba bábovku z červené řepy, když řepu vysušíš v sušičce (případně na nižší stupně v troubě), budeš mít výborné brambůrky. Výborná volba je i zasadit si vlastní řepu na zahrádku, nemusíš se omezovat jen na jeden druh.