0 CZK

CELULITIDA a dá se jí zbavit?

Proč někdo má celulitidu a někdo ne? Je možné tomu předcházet? Dá se celulitidy zbavit a jak, aby člověk nemusel hned chodit na liposukci? V tomto článku vám popíšu, jak to mám s celulitidou já, ale nebudu zde zabíhat do žádných odborných studií, ani na ně odkazovat.

Určitě jste již četli mnoho článku o celulitidě, kde jste se dozvěděli, že za to může třeba genetika. Moje zkušenost je trochu jiná a možná vás příliš nepotěší, protože je hlavně o? (zjistíš po přečtení článku :) Samozřejmě to nemusí platit vždy pro všechny stejně a někdo tvrdí, že dělá co může a má ji, pak už jen věřit tomu, že skutečně vše dodržuje a patří do té skupiny, která s tím nemůže nic udělat.

Celulitida a MENSTRUACE:

Začnu hned s celulitidou a menstruačním cyklem. Před menstruací u žen dochází k zadržování vody v těle a proto může celulitida tzv. vyskočit i ženě, která běžně celulitidu nemá. Taktéž se ženám zvyšuje chuť na sladké, což může být příčinou celulitidy, protože i při vyšším příjmu sacharidů, dochází k zadržování vody v těle. Na to hned naváži v odstavci níže. Nemusí to platit vždy a celulitida spojená s menstruací se zkrátka objeví i někomu, kdo nemá zvýšený příjem cukrů. Hormony řádí a některé ženy, které mají hormonální nerovnováhu celkově, mohou mít celulitidu více vidět i v době, kdy není menstruace.

Celulitida a SACHARIDY:

Pokud je můj jídelníček opravdu zdravý a nepřijímám prázdné kalorie – ve formě čokolády, sušenky, dortíky, chipsy, extra slaná jídla apod. – celulitidu nemám. Z téhle věty, můžete pochopit, že celulitida se může tvořit lidem, kteří konzumují přemíru sladkostí, případně přesolená jídla, polotovary, slazené nápoje, alkohol, kávu ve větší míře aj.

Pitný režim:

S celulitidou souvisí i pitný režim a pití kávy a alkoholu. Jelikož nepiji ani alkohol, ani kávu, tak takoý problém nemám. Vzpomínám si, když jsem viděla někoho, kdo předešlý večer pil alkohol, tak druhý den je ten člověk celý takový nateklý.

Dále pak pití slazených nápojů, kterým se vyhýbám a piji převážně čistou vodu a zelené čaje. Pokud někdo pije celý den coca-colu, tak se není čemu divit.

Stres:

Bohužel i tento faktor může působit na celulitidu, ale ne ve smyslu, že pokud jsem ve stresu, tak mi vyskočí. Ve smyslu, že pokud je tělo ve stresu, máme zvýšený kortizol, dochází ke zvýšení hladiny cukru v krvi apod. a někdo řeší stres přejídáním, převážně jedení nutričně nevyvážených jídel a zbytečných kalorií, pak není čemu se divit. Může s tím souviset i nedostatek spánku, tělo nestíhá regenerovat atd.

Fast Foody:

Smažená jídla, která nemají téměř žádné živiny, protože jejich přípravou dochází k „zabití“ téměř všech výživových látek v pokrmu a ještě ke všemu jsou přesolená a s nějakou chemickou přísadou navíc – je to takový odpad do těla. Pochopitelně návštěva fast foodu 3x týdně, vám postavu nevylepší.

Pečivo:

Bílé a sladké pečivo – rohlíky, klasický chleba, donuty, koláčky, vánočky atd. – opět prázdné kalorie, kdy v případě sladkých variant ještě přemíra cukru v pokrmu. Myslíte si, že když si dáte koláček s tvarohem, tak vyšvihnete aspoň trošku bílkovin, ale ten tvaroh je také oslazený cukrem. Pokud máte každý den k snídani koblihu nebo 3x týdně dortík ke kávě, tak se celulitidy nejspíš nikdy nezbavíte. Platí to i pro oblíbenou přílohu - knedlíky a k tomu omáčka zahuštěná bílou moukou...

Můžete si upéct výživnější varianty doma.

Obezita/nadváha:

Špatná životospráva a celkově nefunkční tělo, kdy celulitida je už jen takový doplněk, ale nemusí to být pravidlo. Viděla jsem i silnější ženy, které celulitidu neměly. 

Štíhlost a celulitida:

Určitě jste už někde viděli štíhlou holku, která má celulitidu. Proč? Odpověď je opět velmi snadná – pravděpodobně se špatně stravuje, možná kouří, má stres, pije alkohol a možná vůbec necvičí. Znám dost holek, které necvičí, ale jsou štíhlé a v oblečení vypadají dobře. Pohled o trochu horší je ten, když se svléknou v létě na koupáku. Takové ženy se raději méně stravují, než aby musely rozhýbat tělo. 

Sport a celulitida:

Drtíš se ve fitku nebo někde jinde na tréninku, cvičíš x krát týdně a přesto máš celulitidu a viděla jsi ji i u profesionálních sportovkyň? Třeba některé volejbalistky mají poměrně viditelnou. Proč?

Jelikož jsem se pár let pohybovala i mezi profesionálnimi sportovci, možná odpověď znám. Někteří z nich, nedodržují zdravou životosprávu 100%. Popíjí alkohol, případně nedrží jídelníček, ale dají si dortíček s kamarádkou v kavárně, kávu s mlékem a cukrem nebo jsou přetrénované apod. Takže určitě se neřiď tím, že nějaká obíbená sportovkyně stejně má celulitidu, takže to je asi normální. Nevíš, jaké má třeba skryté problémy.

Děti a celulitida:

Lehce se dotknu i tématu dětí, protože v dnešní době si všímám, jak už malé děti trpí nadváhou :(. Jako malá jsem závodně plavala a celulitidu jsem neměla, logicky v 10 letech ji běžně lidé nemívají. Opravím se – děti by neměly mít celulitidu, bohužel ji mají! Od té doby, co mám malé dítě jsem více v kolektivu, kde jsou děti, ale už i v době před malým jsem si toho hodně všímala, hlavně na bazénu. Malé holčičky, které mají celulitidu na břiše a na nožičkách a dokonce i chlapci. Čím to je?

Odpověď je opět velmi jednoduchá – špatná strava, přemíra cukru, slazených nápojů, málo kvalitního jídla a možná i nedostatek pohybu. Strava ve školních jídelnácch také není zrovna dvakrát nejzdravější. Zahuštování bílou moukou, kterého se nejspíš ještě české školní kuchyně nevzdaly, bufety plné dobrot, kdy pochopitelně děti neodolají. Nízká konzumace ovoce a zeleniny a také málo pohybu. Pochopitelně zde nejsou na vině ty malé děti, ale jejich rodiče, kteří mají dbát na zdravý jídelníček. Vaše děti si vytváří návyky celý život, tak se snažte jim dát zdravé základy. Na základní škole v nižších ročnícíh to děti řešit nebudou, ale až povyrostou, budou mít akorát psychické problémy a začnou to řešit tou nejméně vhodnou formou a to je nedostatečný přísun potravy, hladovění apod. Je prospěšné vést děti k pohybu a zdravému jídelníčku a nikdo neříká, že jim nesmíte dobrůtky dávat, ale neměl by to být základ jejich stravy. A ještě taková ta věta - On/ona z toho vyroste....To nemá být vaše obhajoba, když děláte něco sami špatně. Děti jsou odrazem rodičů. Pokud je nutíte ke sportu a zdravé stravě a sami sedíte doma na gauči a ládujete se chlebíčkama, nedivte se, že vám odporují.

Liposukce a celulitida:

Tohle je pochopitelně řešení, na které bohužel každý nemá finance. Sama s tím zkušenost nemám, ale jeden čas jsem nad tím uvažovala. Naštěstí jsem vydržela a celulitida zmizela (v závěru těhotenství se mi udělala a po porodu jsem měla na břiše a stehnech).

Mám jednu známou, která podstoupila liposukci boků, stehen a zadečku. Výsledek po liposukci byl poměrně fajn, ale to, co následovalo potom. Známá samozřejmě nezměnila jídelníček a přesto, že cvičila, celulitida se jí vrátila a dokonce ještě větší!!! Boky, zadeček i stehna, měla a má ještě 1x tak větší, než měla před liposukcí. Takže pokud se rozhodnete pro takové invazivni řešení, je dobré si naplánovat, jaký bude váš stravovací režim a pohyb. 

Lymfodrenáže, maderoterapie, zábaly, masáže apod.:

Zdá se to jako sen – jen ležet a nechat se zbavit celulitidy. Popravdě s tím zkušenosti nemám, ale věřím, že takový druh masáže, může určitě pomoci prokrvení pokožky a poté v kombinaci se sportem a zdravějším životním stylem, se můžete celulity (možná) zbavit. Slyšela jsem samou chválu, že to funguje i bez cvičení, obrázek si udělejte sami. 

Genetika:

Tohle bývá často uváděný důvod, bohužel nemám nastudované bližší informace k tomuto tématu, ale mám vlastní zkušenost. V rodině celulitidu máme, dokonce i nadváhu, toto je doprovázeno většinou i špatným jídelníčkem, takže nemohu posoudit, kdyby se ten jídelníček změnil, zda by zmizela. Podle tvrzení, že za to může genetika, bych měla mít celulitidu také...

Kluci a celulitida:

Ano i kluci mohou mít celulitidu. Většinou obézní nebo s nadváhou a pak pochopitelně i ti, kteří se nestravují správně nebo pijí moc alkoholu (ano, patří sem i pivo). Nejsem chlapec, takže nemohu posoudit. Znám však muže, kteří celulitidu mají.

Léky a antikoncepce:

Dlouhodobé užívání léků, může vést také k celulitidě. Pokud se dlouhodobě léčíte s nějakou nemocí, tak i ta může mít na to vliv. Stejně tak, jako užívání hormonální antikoncepce. Vzpomínám si, že když jsem ji brala, tak jsem někdy celulitidu měla, doprovázely to i váhové výkyvy. Teď již několik let neužívám a problém nemám. Bohužel s dlouhodobou léčbou nic neuděláte, protože vaše zdraví je celkově mnohem důležitější, než celulitida.

Co z toho vyplývá?

Jediná možnost, jak nemít celulitidu, je zkrátka zkusit držet jídelníček – STRAVA, STRAVA, STRAVA a hýbat se. Počítejte s tím, že změna se nestane za týden, ani za dva a možná ani za měsíc. To je právě také to klíčové, kdy to většina lidí raději vzdá, než aby se dále snažili a raději se s tím smíří nebo se stydí a nechodí třeba v létě k vodě.

Kouření též nepřispívá ke zbavení se celulitidy. Lidé, kteří kouří, často zadržují vodu. Všimněte si, že kuřáci/kuřačky jsou takové oteklé. Možná to není na první pohled vidět, ale všimnete si.

Také ženy postupem věku ztrácí elasticitu kůže, zpomaluje se metabolismus atd., to může mít také na celulitidu vliv (ale ve 20 letech se na to nelze vymluvit).

Pokud všechno dodržuješ a celulitidu přesto máš, budeš se s tím muset smířit. Také se může někdy objevit a pak zase zmizet. Nedělá to z tebe horšího člověka. Pamatuj si, že vnitřní krása je mnohem důležitější a celulitida ti třeba povahu nevylepší. Pokud tě někdo bude soudit na základě celulitidy, tak ani nemá smysl, abys s ním ztrácel/a čas. Věř mi, že nejsi jediný člověk na planetě, který má takový problém a pokud jsi zdravá/ý, tak je to ten největší dar.