0 CZK

ALKOHOL A CVIČENÍ

Alkohol má řadu negativních účinků na naše těla, což je všeobecně známý fakt. Někdo mu přisuzuje i pozitivní účinky, ve formě uvolnění mysli, případně antioxidantům v červeném víně, které můžeme však doplnit do těla i jinak. Jiní argumentují, že např. pivem po tréninku doplní vyplavené minerály. Ruku na srdce, opravdu tomu všemu věříte? Možná se jen lidé snaží, obhájit si tuhle svoji neřest, která je dnes mezi lidmi braná jako normální. Dalo by se říct, že je to téměř společenská nutnost.

Sama alkohol nepiji přes 10 let a vůbec mi nechybí, mám štěstí, protože mi ani nechutná. Setkala jsem se na hodně společenských akcí dokonce i s posmíváním, že nepiji, přemlouváním, ať si dám alespoň sklenku, že mi nic neudělá atd. Přesto, že nepiji, dokázala jsem v hospodě vydržet klidně do 6 do rána, jen o vodě a občas nějakém džusu. Voda hlavně proto, že ji mám nejradši a pít přeslazené džusy nemusím a v hospodě ti zkrátka fresh z pomerančů neudělají. Mnohokrát jsem tak byla za podivína, exota a divnotvora, ale vůbec mi to nevadilo. Alkohol se mi znechutil i díky chování ostatních, kort žen, které když jsou v podnapilém stavu, tak jim to nesluší, ale teď už k tomu - PROČ NEPÍT ALKOHOL, KDYŽ TRÉNUJEME NEBO VE DNECH TRÉNINKŮ.

ALKOHOL a sport:

  • Má zbytečné kalorie a navíc vyvolává pocit hladu, takže je spojovaný i s konzumací něčeho obvykle nezdravého. Tyto kalorie jsou tzv. prázdné - nedodají do těla vůbec nic. 
  • Zhoršuje vstřebávání  některých vitamínů a minerálů, protože se odbourává v játrech a játra tak nemají prostor pro to, aby řešily vitamíny, ale snaží se přeměnit ethanol na acetát.
  • Velké množství alkoholu se může v játrech proměnit na tuk a dostat se tak do krve a ukládat se dále v těle. 
  • Odvodňuje organismus a máme tak větší žízeň, zároveň je po něm tělo nateklé.
  • Lidé po něm více močí, znamená to, že kvůli tomu se vyplavují z těla ve větší míře hořčík a vápník, které poté tělu mohou chybět. 
  • Ubírá nám na energii a to hlavně i druhý den po požití, protože působí na centrální nervový systém, který celkově otupuje.
  • Po sportovním výkonu zpomaluje tvorbu glykogenu ve svalech - znamená to, že tělo se mnohem hůře regeneruje.
  • Má souvislost i s tím, že člověk který pije, nemusí tak dobře nabírat svalovou hmotu.
  • Po tréninku by tělo mělo odbourávat tuky, ale po požití alkoholu, musí nejprve odbourat samotný alkohol, tudíž se nedostaví žádoucí efekt, když chceme hubnout tukovou tkáň.
  • Snižuje hladinu testosteronu u mužů, proto jim nemusí jít budovat dobře svalová hmota, která může i ubývat (všimněte si takových těch pivařů - mají i poprsí a pivní břicha, kterých je VELMI obtížné se zbavit).
  • Může zvyšovat krevní tlak a srdeční frekvenci, při aerobním tréninku to pak nebude moc příjemné.
  • Zvyšuje hladinu kortizolu (hormon stresu) a adrenalinu (agresivita).
  • Pozor alkohol se navzájem negativně ovlivňuje i s některými suplementy! Nevhodná kombinace kreatinu a alkoholu -kreatin natahuje vodu do těla - alkohol naopak dehydruje!!
  • Nadměrná konzumace ničí imunitní systém.
  • Vynechání tréninku po požití alkoholu, může vést ke ztrátě motivace a horšímu psychickému stavu, který bývá jen dočasný. 

CYKLOVÝLETY a PIVO:

To už je snad takový symbol a pro mnohé i tradice. Jedna z velkých chyb je také u některých cyklistů, kteří si dělají cyklovýlety se zastávkami na pivo. Jejich trénink je pak docela škoda, protože nemá takový efekt, jaký by mohl mít, ale možná to nedělají kvůli sportu, ale právě kvůli pivním zastávkám a zábavě. Pokud jste i vy patřili mezi ně, zkuste si příště dát k pití něco jiného a třeba se pak nebudete cítit tolik vyšťavení. 

Závěr:

Alkohol určitě nedoporučuji pít před tréninkem, ani těsně po tréninku…Pokud musíte, tak si dejte alespoň pár hodin odstup a mezitím se i najezte a pak když si dáte jednou za čas jedno, dvě piva nebo sklenku vína, tak vám to pravděpodobně nic neudělá, ale přes noc bude tak jako tak, probíhat proces odbourávání alkoholu z těla ven a regenerace nebude dostatečná. Sportovní kariéru vrcholového sportovce s alkoholem nevybudujete, ale jestli cvičíte jen tak pro radost a alkohol máte rádi, tak - 

Pokud chcete pít alkohol, ale zároveň chcete budovat svalovou hmotu nebo hubnout, naplánujte si popíjení v den, kdy nemáte trénink a druhý den se místo tréninku jděte třeba pořádně projít. Dostatečně pijte i jiné tekutiny, nejlépe vodu a před spaním se také pořádně napijte vody. Druhý den si nechte vyšumět magnesium a vypijte ho, snažte se jíst zdravě a dostatečně pijte. Dnes samozřejmě existují i různé vyprošťovány ve formě tabletek, které vám mohou pomoci druhý den s kocovinou, ale ten proces v těle nijak neošálíte a tělo si s alkoholem musí stejně poradit. Myslete také na to, že během popíjení, budete konzumovat pravděpodobně nezdravé jídlo, které může negativně ovlivnit vaše dosavadní výsledky. Pokud máte v plánu, opít se jednou za rok na svoje narozeniny, pak toho prosím nelitujte. Večer si užijte, druhý den berte s rezervou a poté se opět vraťte ke svému životnímu stylu, na který jste zvyklý. Častý zvyk je také popíjení za odměnu - za novou práci, za zkoušky, když se nám něco povede, pokud to chcete změnit, můžete si zkusit vymyslet jiný - zdravější rituál na oslavy.