0 CZK

OZNAČENÍ POTRAVIN LOGEM V-LABEL

Rozhodli jste se z nějakého důvodu omezit živočišné produkty? Případně některé z nich ,např. mléčné výrobky nebo má třeba vaše dítě alergii na vajíčka a vy nevíte, kde začít, aby potraviny byly 100% bez alergenů? 

Dnešní trh nabízí poměrně slušné množství rostlinných potravin,
které splňují všechny požadavky na čistě rostlinné produkty. Orientace v nich bývá také snazší, díky tomu, že obchody vytvářejí speciální oddělení pro tyto potraviny. Bohužel produkty  samotné vždy nenesou označení vegan a mnohdy je pročítání x desítek etiket trochu nekomfortní. Občas z obalu není 100% jasné, zda je produkt skutečně rostlinný. 

Jednou z jistot pro vás může být žluté kulaté logo s písmenem ,,V”, které zaručuje, že potravina je 100% rostlinná, bez obsahu živočišných látek (maso, mléko, vejce, máslo, sádlo, želatina, kosti, pektiny, laktóza, triglyceridy mastných kyselin, med, barviva aj.).

Značka V-Label je mezinárodně uznávaná, tudíž jí najdete i na výrobcích mimo Českou republiku. Setkat se můžete se dvěmi logy - VEGAN a VEGETARIÁN, kdy pouze vegan je samozřejmě 100% rostlinné a je tedy pro nás zárukou toho, že v produktu není nic živočišného, ani ve stopovém množství.

Pozor, značka V-label nezaručuje, že v potravině nebudou i další alergeny, jako např. celer nebo ořechy! Čistě se zajímá pouze o živočišné složky, takže pokud máte alergii na celer a laktózu, tak si složení stejně musíte přečíst, kvůli celeru. 

vegan.jpg

A co potraviny, které nemají žluté logo?

Licenci k logu V-label, si musí firma sama zaplatit a poté se platí každoroční poplatek, takže je jasné, že třeba menším firmám se toto nevyplatí nebo to z nějakého důvodu dělat nechtějí.

Existují také firmy, které jsou čistě rostlinné a logo nemají. Taková firma je např. Lunter, vyrábí rostlinné pomazánky, tofu, různé polotovary aj. Jedná se o rodinnou firmu, která sídlí na Slovensku.

Další velká firma je Veganz, která vyrábí i sladkosti, jako čokolády, lentilky, sušenky, ale pak i klasické pokrmy, polotovary aj. Tato Německá firma nabízí velmi široký sortiment, např. v DM v Německu mají široký sortiment. Výrobky nemají označení V-label, ale jsou 100% rostlinné.

Moje oblíbená výrobna čokolád je pak firma Moo Free, která je anglická, též bez loga V-label, ale 100% veganská, tedy čokolády bez mléka.

Ještě zde vypíchnu výrobce snad nejkvalitnějších čokolád z Bulharska - Benjamíssimo, která také nemá logo V-label, ale je 100% rostlinná, navíc jede fair trade výrobu a čokoládu si vyrábí od kakaového bobu! Tato čokoláda bude brzy u nás na e-shopu!

Hodně oblíbený výrobce je ještě česká firma Veto, ale zde už mají mix vegetariánských a veganských výrobků, takže případně určitě číst složení. 

Na potravině se uvádí, že může obsahovat stopy mléka:

Znamená to, že potravina se vyrábí ve stejném provozu, kde se pracuje i s mléčnými složkami, ale tato konkrétní potravina jej neobsahuje, může však dojít ke kontaminaci a firmy se chtějí takto chránit. 


Kde nakoupit rostlinné potraviny?

Naštěstí dnes lze slušně nakoupit i v běžných supermarketech. Nevýhoda je ta, že všechny supermarkety, nemají všechen sortiment. Nejlépe nakoupíte v Globusu, kde je opravdu velký výběr a různé značky. Někdy to dopadá tak, že musíte objet více obchodů, abyste si koupili to, co máte rádi. Specializované výživy jsou také dobře vybavené, ale mívají o něco dražší potraviny. Výhoda je, že tam často pořídíte i lokální potraviny, kterými podpoříte naše lidi. 

Na mém webu najdete několik článků o rostlinných potravinách, které jsou přehledně seřazeny v kategoriích, podle druhu potravin. Můžeš se podívat v jakých běžných obchodech, nakoupíš různé potraviny. Článek jsem psala cca před 2 lety, takže potravin přibývá. Radovala jsem se tam z Magnumu a dnes máme na trhu mnohem větší výběr zmrzliny! 

Podívej se na články zde


Zdroj:

Fotografie, informace: https://www.v-label.eu/cs/v-label